Węglokoks porządkuje aktywa hutnicze

ShutterstockWęglokoks porządkuje aktywa hutnicze

Spółka z grupy katowickiego Węglokoksu czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by sfinalizować zakup Walcowni Blach Batory w Chorzowie. Inna hutnicza spółka z grupy Węglokoksu - Huta Pokój w Rudzie Śląskiej - ma od środy nowy zarząd.

Obecnie częścią grupy Węglokoksu są dwie huty: Pokój w Rudzie Śląskiej i Łabędy w Gliwicach. Węglokoks już od ubiegłego roku zakładał, że częścią grupy może stać się też chorzowska walcownia, należąca do niedawna do upadłej spółki HW Pietrzak Holding. Obecnie grupa Węglokoksu finalizuje jej przejęcie od syndyka masy upadłości.

Jest umowa

- 6 czerwca podpisana została z syndykiem masy upadłości HW Pietrzak Holding SA warunkowa umowa przedwstępna zakupu Walcowni Blach Batory w Chorzowie. Do zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży konieczna jest jeszcze tylko zgoda Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...). Do czasu jej uzyskania spółka ZEM 2 z grupy kapitałowej Węglokoks przejęła walcownię na zasadzie dzierżawy - poinformował w środę rzecznik Węglokoksu Paweł Cyz.

- Najważniejsze, że to nie zakłóci pracy ponad 250-osobowej załogi. Chcemy jak najszybciej wznowić tam produkcję, choć nie będzie to łatwe, bo zakład nie produkuje już od ponad 1,5 roku - dodał rzecznik.

Śląskie Huty Stali

Docelowo aktywa hutnicze Węglokoksu mają być skupione pod wspólnym szyldem - od ubiegłego roku przedstawiciele spółki używali na potrzeby tego projektu roboczej nazwy Śląskie Huty Stali. Częścią tego przedsięwzięcia jest rudzka Huta Pokój, która od środy ma nowy zarząd. W wyniku postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez radę nadzorczą prezesem huty został Witold Wójcicki, a wiceprezesem ds. handlu i produkcji Tomasz Szynol. Zarząd będzie pracował w dwuosobowym składzie.

Członkowie dotychczasowego zarządu huty: Marian Foryś, Mirosław Sobczak i Robert Mol zrezygnowali ze stanowisk. "Niewykluczone, że ich wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane na poziomie menadżerskim w spółkach grupy kapitałowej Węglokoks" - poinformował rzecznik spółki.

Nowy prezes Huty Pokój Witold Wójcicki jest menadżerem specjalizującym się przede wszystkim w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych, a także w zarządzaniu działami finansowymi i wdrażaniu strategii finansowych. Jak podała spółka, zna realia współpracy z bankami i inwestorami na rynku kapitałowym. Wiceprezes Tomasz Szynol doświadczenie menadżerskie zdobywał w spółkach grupy Tauron, a później w grupie Węglokoks, zajmując stanowisko dyrektora ds. rynku krajowego, a w ostatnim czasie dyrektora ds. hutnictwa.

Istniejąca od 1840 r. Huta Pokój tworzy też własną grupę kapitałową, w skład której wchodzą spółki: Eurokonstrukcje, Euroblacha i Euroserwis. Grupa jest producentem wyrobów hutniczych i konstrukcji stalowych. W jej ofercie są m.in. kształtowniki formowane na zimno, walcowane na gorąco oraz spawane. Grupa ma własną wytwórnię konstrukcji stalowych i świadczy usługi m.in. w zakresie obróbki metali.

Natomiast przejęcie walcowni Batory wzbogaci ofertę hutniczej części Węglokoksu o tzw. blachy grube. Grupa od ubiegłego roku zabiegała o zakup walcowni od syndyka - w pierwszym przetargu, przy cenie 23,7 mln zł, jej oferta przegrała, jednak zwycięzca nie sfinalizował transakcji. Drugi przetarg (za 15 mln zł) nie doszedł do skutku ze względu na brak ofert - spółka należąca do Węglokoksu złożyła jednak później najkorzystniejszą ofertę zakupu z tzw. wolnej ręki. Ostatecznej ceny zakupu walcowni dotąd nie podano.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości