TVN24 Biznes | Rynki

Majątek Elona Muska przebił kolejną granicę

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek mieliśmy do czynienia z mieszaną sesją na Wall Street. Dow Jones Industrial ustanowił historyczny rekord, ale serię siedmiu wzrostowych sesji z rzędu przerwał indeks S&P500. Najdroższe w historii są akcje Tesli, a majątek Elona Muska jest wyceniany na ponad ćwierć biliona dolarów.

Dow Jones Industrial (DJI) na zamknięciu wzrósł o 0,21 proc. do 35 677,02 pkt. To nowy rekord tego indeksu, który zaliczył serię trzech wzrostowych tygodni z rzędu. Poprzedni rekord Dow ustanowił 16 sierpnia.

DJI

S&P500 zakończył piątkowe notowania ze spadkiem o 0,11 proc. do 4544,90 pkt.

SP500

Z kolei Nasdaq Comp spadł o 0,82 proc. do 15090,20 pkt.

NASDAQ

Od początku października DJI i S&P500 zyskały po około 5 proc., a Nasdaq w tym czasie wzrósł o około 4 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wall Street - notowania

Podczas piątkowej sesji akcje spółki Snap straciły na wartości 26,59 proc. po tym, jak firma ostrzegła, że zasady gromadzenia danych Apple i globalne wąskie gardła w łańcuchu dostaw wpływają negatywnie na przychody reklamowe. Akcje innych podmiotów zależnych od reklam również spadały. Alphabet zniżkował o około 3 proc., a Twitter i Facebook szły w dół po około 5 proc.

Na początku tego roku Apple zaczął wymagać od wszystkich aplikacji na swoim systemie iOS 15 uzyskania zgody użytkowników iPhone'a na śledzenie w celach reklamowych. Analitycy ostrzegają, że wpływ zmian może być długotrwały. Największe firmy technologiczne przedstawią swoje raporty kwartalne w przyszłym tygodniu.

Intel spadał o 11 proc. Władze spółki poinformowały, że rentowność firmy ucierpi w ciągu najbliższych kilku lat z powodu zwiększonych wydatków na technologię produkcyjną.

Według danych Refinitiv, 84 proc. firm w trzecim kwartale notuje zyski powyżej oczekiwań. Według Refinitiv zyski w trzecim kwartale wzrosną o 33,7 proc. "W kwartale, w którym spodziewaliśmy się spowolnienia i pojawiły się obawy o to, jak będą wyglądać marże zysku, firmy nadal dobrze sobie radzą" – powiedziała Victoria Fernandez, główny strateg rynkowy w Crossmark Global Investments.

Elon Musk - majątek

Najdroższe w historii są akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla. W piątek akcje spółki zyskały 1 proc., a dzień wcześniej wzrosły o 3 proc. po odnotowaniu w trzecim kwartale rekordowo wysokich zysków i przychodów.

Notowania spółki Tesla w ostatnich 10 latachstooq.pl

Dzięki temu dyrektor generalny Tesli Elon Musk umocnił się na czele listy najbogatszych ludzi na świecie. Według rankingu Bloomberg Billionaires Index jego majątek jest obecnie wyceniany na 252 mld dolarów, podczas gdy w przypadku drugiego na liście Jeffa Bezosa są to 193 mld dolarów. Majątek Muska po piątkowej sesji urósł o 3,86 mld dolarów.

Portal społecznościowy Donalda Trumpa

Digital World Acquisition, który łączy się z Trump Media & Technology Group, rósł o kolejne ponad 100 proc. po ponad czterokrotnym wzroście wartości w czwartkowym handlu. Firma utworzona przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa planuje uruchomienie wersji beta swojej sieci społecznościowej w przyszłym miesiącu. Ogólnokrajowa premiera serwisu Trumpa zaplanowana jest na pierwsze miesiące 2022 roku.

Media podały w czwartek, że nowy portal społecznościowy Donalda Trumpa, nazwany TRUTH Social i uruchomiony w środę w pierwszej wersji testowej tylko "dla zaproszonych gości" został zaatakowany przez hakerów już po kilku godzinach.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości