Ropa blisko 50 dolarów za baryłkę. Dobije do 32 dolarów za baryłkę?

Rynki

shutterstock.com Analitycy prognozują, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 3,95 mln baryłek

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 50 dolarów za baryłkę. Na rynku oczekiwany jest dalszy wzrost jej zapasów - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,01 dolarów. Z kolei Brent na giełdzie w Londynie kosztuje 60,44 dolarów za baryłkę.

Analitycy prognozują, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 3,95 mln baryłek. Zapasy surowca w USA rosną od 7 tygodni. Już wcześniej wynosiły rekordowe one 434,1 mln baryłek.

- Fundamentalne pytanie dla rynków to, ile ropy dotrze na giełdy - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney. - W USA mamy mieszane dane makro, ale na rynku jest zaufanie - dodaje.

Nieco więcej

Tymczasem kraje OPEC pompowały w lutym 30,6 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy oficjalny limit dostaw ropy w kartelu wynosi 30 mln b/d.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 17 centów do 49,59 dolarów za baryłkę, a Brent w Londynie staniała o 3,04 dolary do 59,54 dolaró

Ceny ropy spadły w tym roku o 6,2 proc., po spadku w 2014 r. o niemal 50 proc.

Analitycy Bank of America prognozują, że WTI może stanieć do 32 dolarów za baryłkę, bo spadnie zapotrzebowanie na olej opałowy wraz z kończącym się sezonem grzewczym w USA.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com