TVN24 Biznes | Rynki

Ceny tego metalu wzrosły o ponad 100 procent. Londyńska giełda zawiesiła handel

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Co może zrobić RPP, by wzmocnić złotego?
Co może zrobić RPP, by wzmocnić złotego?TVN24
wideo 2/3
TVN24Co może zrobić RPP, by wzmocnić złotego?

Gwałtowny wzrost cen niklu na londyńskiej giełdzie metali (LME) spowodował, że we wtorek zawieszono handel tym metalem. Jednym z powodów były straty instytucji, zaangażowanych w obrót niklem.

We wtorek ceny niklu na LME (londyńskiej giełdzie metali) wzrosły o ponad 100 proc., przekraczając poziom 100 tys. dolarów za tonę. Stało się to po tym, jak dzień wcześniej cena tego metalu wzrosła o kilkadziesiąt procent. W rezultacie handel niklem na LME został zawieszony.

Wzrost cen i straty inwestorów

Pierwotną przyczyną wzrostu cen niklu były obawy o dostawy tego metalu (wykorzystywanego np. w przemyśle samochodowym), związane z rosyjską napaścią na Ukrainę i sankcjami nałożonymi na Moskwę przez kraje zachodnie. Jednak gwałtowny wzrost cen metalu był efektem tzw. short squeeze, czyli gwałtowne zamykanie pozycji krótkich, co powoduje wzrost popytu na instrument bazowy.

Jak informuje Bloomberg, w efekcie gwałtownego wzrostu cen straty inwestorów były tak duże, że LME zezwoliła inwestorom na opóźnienie przy uzupełnianiu depozytu zabezpieczającego (ze względu na formę handlu instytucje biorące w nim udział korzystają z kredytu, tzw. dźwigni, ale muszą zapewnić środki właśnie w ramach depozytów zabezpieczających).

Według agencji, wśród najmocniej dotkniętych stratami instytucji jest CCBI Global Markets, spółka zależna China Construction Bank, czyli jednego z największych banków chińskich. Według agencji, CGBI GM musi dopłacić "setki milionów dolarów".

Według Bloomberga, Rosja zapewnia 17 proc. światowych dostaw niklu.

Wtorek to 13. dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje gospodarcze i polityczne.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rob Albright/Shutterstock

Pozostałe wiadomości