Cena bitcoina na początku wtorkowych notowań niemal doszła do rekordowego poziomu z listopada 2021 roku - 69 tysięcy dolarów. Tuż po godzinie 8.00 za kryptowalutę trzeba było płacić niecałe dwa tysiące dolarów mniej.
Jeszcze we wtorek rano bitcoin kosztował 68803,2 dol. Oznacza to, że do rekordu 68976,48 dol. brakowało niewiele - wynika z danych portalu Stooq.
Kurs bitcoina blisko rekordu
W ciągu ostatnich kilku miesięcy rajd bitcoina został przyspieszony przez zatwierdzenie przez amerykańskie organy regulacyjne funduszy giełdowych (ETF) powiązanych z aktywami cyfrowymi, co pozwoliło bardziej tradycyjnym inwestorom na włączenie bitcoina do swoich portfeli - wskazał portal stacji CNN.
Dodał, że zatwierdzenie to wymagało lat lobbingu ze strony firm kryptowalutowych i zostało przyznane niechętnie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd po tym, jak sąd orzekł, że powody odrzucenia przez organ regulacyjny wniosków o ETF bitcoina były "arbitralne i kapryśne".
Pierwsze 11 "spotowych" bitcoinowych funduszy ETF - które śledzą cenę rynkową aktywów w czasie rzeczywistym - zostało uruchomionych w styczniu - podał CNN.
ETF-y to narzędzia inwestycyjne, które śledzą koszyk aktywów (np. polski WIG20 czy amerykański S&P500), ale handlować można nimi jak akcjami. Częścią atrakcyjności bitcoinowego ETF-a jest to, że inwestorzy mogą uzyskać ekspozycję na bitcoina za pośrednictwem swojej zwykłej firmy maklerskiej, zamiast konieczności zakładania portfela cyfrowego za pośrednictwem giełdy kryptowalut - wyjaśnił amerykański portal.
Kurs bitcoina, który stanowi ponad połowę wszystkich kryptowalut w obiegu, wzrósł o ponad 200 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy - wynika z danych CoinMarketCap, na które powołał się CNN.
Czytaj także: Rząd bierze się za bitcoina >>>
Czym jest bitcoin?
Bitcoin to jedna z pierwszych i najpopularniejsza na świecie kryptowaluta. Została stworzona przez Satoshi Nakamoto, do dziś nie ustalono, czy pod tym pseudonimem kryje się jedna, czy wiele osób.
Bitcoin nie ma fizycznej postaci, istnieje jako cyfrowy żeton (z ang. "token") i handluje się nim tylko elektronicznie. Tej wirtualnej waluty nie emituje także żaden organ czy organizacja.
Bitcoin w praktyce jest jedynie kilkoma linijkami kodu źródłowego. Za jego wyjątkowość odpowiada jednak sposób powstawania.
Od chwili stworzenia i przeprowadzenia pierwszej transakcji kolejne bitcoiny generowane są w ściśle określonych odstępach czasu w oparciu o proces nazywany "kopaniem". Polega on na wykonywaniu przez komputery skomplikowanych operacji obliczeniowych, a algorytm bitcoina co określony czas rozprowadza wśród zaangażowanych w to uczestników nowe, "wykopane" bitcoiny.
Inwestowanie w kryptowaluty (np. w bitcoina) wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków.
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock