Wyższa rata to nie jedyny problem. Co bank może zrobić "frankowiczom"?

Rynki

TVN24 BiSRaty kredytów we frankach rosną. Co zrobi bank?

Kurs franka szwajcarskiego po decyzji banku centralnego Szwajcarii gwałtownie wystrzelił w górę. Rano za jednego franka płaciliśmy 3,50 zł, a po godz. 13 już blisko 4,20 zł. W efekcie o kilkaset złotych mogą wzrosnąć również raty spłacanych kredytów hipotecznych. A to może oznaczać, że "frankowicze" mogą mieć większe problemy ze spłatą kolejnych rat kredytów. Ale to nie ich największy problem.

Gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego jest zagrożeniem dla kredytobiorców m.in. dlatego, że wartość zaciągniętej pożyczki (wyrażona w złotych) może przekroczyć wartość nieruchomości. A to może nie spodobać się bankowi. Wszystko dlatego, że nieruchomość stanowi dla niego zabezpieczenie - w przypadku gdy kredyt nie jest spłacany, bank może sprzedać nieruchomość i odzyskać pieniądze. Jeśli nieruchomość warta jest mniej niż kredyt, wtedy bank nie odzyska całej kwoty. W takiej sytuacji może żądać od nas dodatkowego zabezpieczenia.

- Jeśli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej wartości kredytu, to bank może wezwać do uzupełnienia wartości zabezpieczenia kredytu - przyznaje Roland Paszkiewicz, analityk Pekao CDM.

Scenariusze

Po pierwsze bank może zażądać, aby kredytobiorca dodatkowo wykupił ubezpieczenie zaciągniętej pożyczki. Za polisę oczywiście będzie musiał zapłacić klient, więc całościowe koszty kredytu wzrosną. Po drugie bank może wezwać klienta do uzupełnienia wartości zabezpieczenia kredytu. W ostateczności bank może wypowiedzieć umowę kredytową i zażądać natychmiastowej spłaty całości zadłużenia. Klient ma na to zwykle maksymalnie trzy miesiące. Trzeba jednak podkreślić, że takie rozwiązanie nie jest w interesie zarówno zadłużonego, jak i banku. A to dlatego, że instytucje finansowe wolą zarabiać na kredycie długoterminowo.

Co zrobią banki? Tłumaczy analityk TVN24 BiS

Wysoki kurs franka jest też problemem w sytuacji, gdy chcemy sprzedać nasze mieszkanie. Może się okazać, że ze sprzedaży nieruchomości nie pokryjemy całego zadłużenia. Wtedy różnicę musimy pokryć z innych środków.

Takie problemy mogą dotyczyć nawet ok. 600 tys. Polaków, którzy swoje kredyty mają w szwajcarskiej walucie.

O tym, jak wzrosną ich raty, piszemy tutaj.

Kurs franka szaleje. Jaką ratę zapłacisz? TVN24 BiS

Autor: msz/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: