Deutsche Bank prał pieniądze Rosjan. Do obiegu mogło trafić nawet 6 mld dolarów

Rynki

Deutsche BankDeutsche Bank AG prowadzi wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, czy pracownicy oddziału w Rosji brali udział w praniu brudnych pieniędzy dla swoich klientów

Deutsche Bank AG prowadzi wewnętrzne śledztwo, które ma wyjaśnić, czy pracownicy oddziału w Rosji brali udział w praniu brudnych pieniędzy dla swoich klientów. Transakcje miały pozwolić na wyprowadzenie łącznie blisko 6 mld dolarów w ciągu czterech lat - informuje Bloomberg.

W wyniku takiej informacji akcje Deutsche Bank spadły o 2,6 proc. do 27,38 euro na giełdzie we Frankfurcie w piątkowe popołudnie.

Podejrzenia

Jak informuje Bloomberg, niemiecki bank przyjrzy się transakcjom od 2011 do początku 2015 roku.

Sprawę ujawnił przed miesiącem niemiecki "Manager Magazin", który informował o tym, że Deutsche Bank prowadzi wewnętrzne śledztwo w sprawie podejrzanych transakcji przeprowadzanych w rosyjskim oddziale banku.

W wyniku prowadzonych działań miało dojść do zawieszenia części pracowników. Wówczas jednak nie poinformowano o jaką kwotę chodzi.

Transakcje miały zwrócić uwagę Banku Centralnego Rosji już w październiku ubiegłego roku, który zalecał niemieckiemu bankowi przeprowadzenie kontroli w oddziale.

Przebieg

Bloomberg informuje, że podejrzane transakcje miały polegać na kupowaniu przez pracowników oddziału, akcji spółek giełdowych dla swoich klientów w Rosji. Po krótkim czasie miało dojść do odkupowania tych samych akcji na giełdzie w Londynie dokładnie za taką samą cenę, ale już nie w rublach, a dolarach.

Deutsche Bank zbada również, czy o takich informacjach nie powinien być zawiadamiany rosyjski nadzór finansowy.

Według ustaleń Bloomberga, o prowadzonym śledztwie niemiecki bank miał już poinformować Europejski Bank Centralny oraz instytucje nadzoru finansowego w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Autor: mb / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank