Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski

[object Object]
Szydło: nowoczesne górnictwo to przyszłość polskiej gospodarkitvn24bis
wideo 2/3

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne - oświadczyła we wtorek w Katowicach premier Beata Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że czas postawić w tej branży na nowoczesne i bezpieczne technologie. Jej zdaniem, obecne kondycje finansowe spółek węglowych i energetycznych są bardzo dobre.

Premier Szydło wzięła udział w otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2017". - Te targi pokazują, jak dużo nowoczesnych technologii i nowoczesności w górnictwie może być. I to jest przyszłość polskiego górnictwa i to jest przyszłość polskiej gospodarki - mówiła szefowa rządu.

Przemysł górniczy

Premier Szydło mówiła, że jednym z pierwszych trudnych zadań jej rządu było rozwiązanie problemów górnictwa, doprowadzenie do jego reformy, ale i danie branży przyszłości. I tak się stało – podkreśliła, jednocześnie dodając, że nie chodziło tu o reformy na 2-3 lata, ale o zbudowanie nowego systemu, innego spojrzenia na branżę. - Dzisiaj to jest nasz wspólny sukces, że możemy w Katowicach powiedzieć w 2017 roku, że przed polskim górnictwem i polską energetyką jest dobra perspektywa, dobra przyszłość - mówiła premier.

Energetyka oparta na węglu

Zapewniła ponadto, że chce "budować polską energetykę, polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny, w którym węgiel kamienny, węgiel brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce". Jednocześnie wskazała, że tak się dzieje i tak się będzie działo przez kolejne lata, bo reforma cały czas trwa. - Ona dopiero weszła w nowy etap. W tej chwili myślimy właśnie o budowaniu nowoczesnych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie, a do tego potrzebujemy również i nowoczesnych rozwiązań - mówiła szefowa rządu. - Chcemy mówić o tym, że górnictwo polskie, polska energetyka są naszą wizytówką - mówiła. Premier dodała, że chodzi tu także o bezpieczeństwo energetyczne Polski. - Zdajemy sobie z tego sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę, tak swoją bardzo wrażliwą jej część - czyli energetykę, aby zabezpieczyć w jak największy sposób swoje państwo. I to robimy. Dlatego węgiel kamienny jest niezwykle ważny - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, to nie są łatwe reformy. - Teraz jesteśmy na tym etapie, kiedy budujemy właśnie przyszłość polskiego górnictwa - zaznaczyła.

Kondycja spółek

Jak zaznaczyła, rząd chce, by polskie górnictwo było nowoczesne, bezpieczne, konkurencyjne i przynosiło zyski. - Dzisiaj po pierwszym półroczu możemy powiedzieć, że wiadomości są optymistyczne, ponieważ kondycje spółek węglowych, spółek energetycznych są bardzo dobre, górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze – podkreślił szefowa rządu. Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które rozpoczęły się we wtorek w Katowicach, ta największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych na świecie.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości