Rating Polski według Moody's

13 maja 2016

Ministerstwo Finansów podało stan swojego konta

Na koniec kwietnia 2017 roku resort finansów miał w złotych i walutach 73,7 miliardy złotych wobec 70,5 miliardów złotych na koniec marca 2017 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie. Zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie płynności w finansowaniu potrzeb pożyczkowych.

Fitch ostrzega Polskę. Obniża prognozę wzrostu gospodarczego

Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku z 3,5 proc. do 3,2 proc. "Słabszy wzrost i zapowiedzi polityków zwiększają ryzyko fiskalne w Polsce" - wyjaśnia agencja Fitch. Agencja ma ogłosić decyzję o ratingu Polski 15 lipca.

Rynek nie przestraszył się ratingu. Złoty się umacnia

- Inwestorzy nie przestraszyli się obniżenia perspektywy ratingu i mogą ochoczo przejść do kupowania polskich aktywów, po fali strachu, która była podtrzymywana przez niemal półtora miesiąca po pierwszym ostrzeżeniu Moody's z początku kwietnia odnośnie tego, iż spór w sprawie TK może zakończyć się obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski. Tak się jednak nie stało - komentuje Daniel Kostecki, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers.

Moody's patrzy na Polskę. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach oraz rządowa intencja obniżenia wieku emerytalnego. To główne czynniki na które wskazuje agencja Moody's w uzasadnieniu do obniżki perspektywy ratingu Polski. Co oznacza decyzja agencji i jaki może mieć wpływ na nasze życie?

Moody's obniża perspektywę. Jak rynek zareaguje po weekendzie?

Moody's nie dotrzymała słowa i komunikat agencji pojawił się dopiero w sobotę po 3. Wielu pewnie do tej pory odsypia spędzoną przed monitorem noc. Oczekiwanie na publikację przeplatane było żartami z agencji oraz kilkudziesięciominutową przerwą w działaniu strony Moody's. Jednak sprawa jest poważna - komentuje redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Ratingi Moody's w Europie. Jak wypada Polska?

Polska nie wypadała źle w porównaniu do sąsiadów, w ocenie agencji Moody's. Agencja ocenia, że najlepsza sytuacja jest w Europie Zachodniej oraz w Skandynawii. Tam, według agencji, sytuacja polityczno-gospodarcza jest stabilna i pozwala na najwyższą wiarygodność dla kredytobiorców. Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną

Gorączka piątkowej nocy. Oczekiwanie na ocenę, zawieszona strona i szaleństwo w internecie

Po trzeciej w nocy z piątku na sobotę Agencja Moody's opublikowała ocenę, z której wynika, że agencja utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Na ocenę czekali przez cały piątek dziennikarze, komentatorzy, politycy i inwestorzy. Wieczorem napięcie sięgnęło zenitu, a strona agencji padła i przez kilka godzin nie odpowiadała. Na jednym z popularnych portali społecznościowych użytkownicy żartowali z tej sytuacji, m.in. prosząc ministerstwo, by opublikowało rating właśnie tam.

Moody's ocenia Polskę. Resort finansów odpowiada

Agencja ratingowa Moody’s potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski; jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego - wskazuje Ministerstwo Finansów w sobotnim komentarzu.

Polska czeka na decyzję Moody's. Zobacz, co obstawiają analitycy

Agencja Moody's w piątek wieczorem może ogłosić nowy rating Polski. Na tę informację czekają nie tylko politycy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy i inwestorzy. Czy rating zostanie obniżony i czy zmieni się jego perspektywa? 13 z 24 analityków zapytanych przez Reutersa obstawia, że Moody's nie obniży ratingu Polski. Typują jednak, że zmieni się perspektywa polskiego ratingu. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Ściąga z ratingu. Sprawdź, dlaczego jest ważny i co oznacza dla naszych portfeli

Inwestorzy czekają na decyzję agencji Moody’s dotyczącą ratingu Polski, co wpłynie na wycenę złotówki. My przyglądamy się temu, jak powstaje taka ocena. Jest ona poprzedzona dokładną analizą sytuacji polityczno-gospodarczej kraju. Agencje sporo na tym zarabiają - w ubiegłym roku Polska wydała na ten cel około 1 mln dolarów.