Rating Polski według Moody's

13 maja 2016

Na koniec kwietnia 2017 roku resort finansów miał w złotych i walutach 73,7 miliardy złotych wobec 70,5 miliardów złotych na koniec marca 2017 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w środę w komunikacie. Zgromadzone środki stanowią zabezpieczenie płynności w finansowaniu potrzeb pożyczkowych.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku z 3,5 proc. do 3,2 proc. "Słabszy wzrost i zapowiedzi polityków zwiększają ryzyko fiskalne w Polsce" - wyjaśnia agencja Fitch. Agencja ma ogłosić decyzję o ratingu Polski 15 lipca.

- Inwestorzy nie przestraszyli się obniżenia perspektywy ratingu i mogą ochoczo przejść do kupowania polskich aktywów, po fali strachu, która była podtrzymywana przez niemal półtora miesiąca po pierwszym ostrzeżeniu Moody's z początku kwietnia odnośnie tego, iż spór w sprawie TK może zakończyć się obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski. Tak się jednak nie stało - komentuje Daniel Kostecki, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers.

Ryzyka związane ze znaczącym wzrostem w bieżących wydatkach oraz rządowa intencja obniżenia wieku emerytalnego. To główne czynniki na które wskazuje agencja Moody's w uzasadnieniu do obniżki perspektywy ratingu Polski. Co oznacza decyzja agencji i jaki może mieć wpływ na nasze życie?

Moody's nie dotrzymała słowa i komunikat agencji pojawił się dopiero w sobotę po 3. Wielu pewnie do tej pory odsypia spędzoną przed monitorem noc. Oczekiwanie na publikację przeplatane było żartami z agencji oraz kilkudziesięciominutową przerwą w działaniu strony Moody's. Jednak sprawa jest poważna - komentuje redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Polska nie wypadała źle w porównaniu do sąsiadów, w ocenie agencji Moody's. Agencja ocenia, że najlepsza sytuacja jest w Europie Zachodniej oraz w Skandynawii. Tam, według agencji, sytuacja polityczno-gospodarcza jest stabilna i pozwala na najwyższą wiarygodność dla kredytobiorców. Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną

Po trzeciej w nocy z piątku na sobotę Agencja Moody's opublikowała ocenę, z której wynika, że agencja utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. Na ocenę czekali przez cały piątek dziennikarze, komentatorzy, politycy i inwestorzy. Wieczorem napięcie sięgnęło zenitu, a strona agencji padła i przez kilka godzin nie odpowiadała. Na jednym z popularnych portali społecznościowych użytkownicy żartowali z tej sytuacji, m.in. prosząc ministerstwo, by opublikowało rating właśnie tam.

Agencja ratingowa Moody’s potwierdziła dotychczasową ocenę ratingową Polski; jako przyczyny zmiany perspektywy ratingu agencja wymieniła ryzyko osłabienia w przyszłości sytuacji fiskalnej Polski oraz pogorszenie tzw. klimatu inwestycyjnego - wskazuje Ministerstwo Finansów w sobotnim komentarzu.

Agencja Moody's w piątek wieczorem może ogłosić nowy rating Polski. Na tę informację czekają nie tylko politycy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy i inwestorzy. Czy rating zostanie obniżony i czy zmieni się jego perspektywa? 13 z 24 analityków zapytanych przez Reutersa obstawia, że Moody's nie obniży ratingu Polski. Typują jednak, że zmieni się perspektywa polskiego ratingu. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Inwestorzy czekają na decyzję agencji Moody’s dotyczącą ratingu Polski, co wpłynie na wycenę złotówki. My przyglądamy się temu, jak powstaje taka ocena. Jest ona poprzedzona dokładną analizą sytuacji polityczno-gospodarczej kraju. Agencje sporo na tym zarabiają - w ubiegłym roku Polska wydała na ten cel około 1 mln dolarów.