"Stoimy przed poważnym kryzysem". Prezydencki doradca o frankowiczach

Gościem TVN24 BiS był Zbigniew Krysiak
Gościem TVN24 BiS był Zbigniew Krysiak
TVN24 BiS
Gościem TVN24 BiS był Zbigniew KrysiakTVN24 BiS

Trzeba przewalutować i przejść na kredyty złotowe - mówił o propozycji dla frankowiczów w TVN24 BiS dr hab. Zbigniew Krysiak z prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej. Jego zdaniem jeżeli nic nie zostanie zrobione to wcześniej czy później wybuchnie poważny kryzys, dlatego konieczne jest systemowe rozwiązanie problemu.

We wtorek odbyło się ostatnie posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej, który ustalił "prawie ostateczny kształt" propozycji dla kredytobiorców, które przedstawi Kancelarii Prezydenta. Propozycje zawarte w dokumencie doradców Andrzeja Dudy przewidują, że wśród rozwiązań znajdą się aż cztery wersje tzw. kursu sprawiedliwego, a także możliwość zwrotu lokalu.

"Trzeba przewalutować"

Zdaniem dr. Zbigniewa Krysiaka z prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej "trzeba przewalutować kredyty i przejść na kredyty złotowe". Zwrócone powinny zostać także spready "w części, które są powyżej tzw. kosztów rynkowych spreadów".

- Są przedstawione wariantowe propozycje. Uważam, że trzeba przewalutować, czyli przejść na kredyty złotowe. Stąd moja propozycja dotyczy możliwości przewalutowania dla wszystkich kredytobiorców. Odbywałoby się to w ten sposób, że redukujemy zadłużenie - mówił w TVN24 BiS.

Z jego wyliczeń wynika, że koszt przewalutowania, przy uwzględnieniu spreadów, wyniósłby ok. 45 mld złotych. Rozkładałoby się to na bank, budżet i klienta w odpowiednich proporcjach. Przewalutowanie ma spowodować, że poprawi się stosunek kwoty zadłużenia do wartości nieruchomości, czyli wskaźnik LtV.

- Spowoduje to istotną redukcję zadłużenia dla klientów, często LtV będzie poniżej 100 proc., więc klienci będą mogli zarządzać, czy np. sprzedać nieruchomość. Następnie potrzebny jest udział budżetu. Banki w pierwszym roku wejścia ustawy, zredukowałyby swój wynik o kwotę, która nie powodowałaby tego, że pojawi się wynik ujemny - tłumaczył dr Zbigniew Krysiak.

Po jakim kursie?

Pytany o to po jakim miałoby to nastąpić kursie nie chciał odpowiedzieć wprost. Zdaniem Krysiaka trzeba byłoby przewalutować kredyty, "po kursie sprawiedliwym dodając do tego kryterium tzw. DTI, czyli stosunek zadłużenia do dochodu miesięcznego". W tej propozycji miałby zostać zaprezentowany kurs sprawiedliwy, który był w pierwotnej wersji ustawy.

Jak dodał, w trakcie prac zespołu przedstawił również inną wersję kursu sprawiedliwego, który miałby polegać na "rozliczeniu klienta wg trendu kursu franka, jaki kształtował się w ostatnich 15 latach".

Prewencja przed kryzysem

Zdaniem członka prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej, na problem nie należy patrzeć z perspektywy pomocy czy rozwiązywania problemu między frankowiczami a bankami, tylko z perspektywy potencjalnych masowych bankructw, jakie mogą dotyczyć tych kredytobiorców.

- Jeżeli kurs franka wzrośnie, to możemy spodziewać się masowych niewypłacalności, co bez wprowadzenia jakiejkolwiek ustawy doprowadzi do kosztów po stronie sektora, wynoszących ok. 45 mld z - powiedział dr Krysiak.

Dodał, że wtedy sektor bankowy nie byłby w stanie sam ponieść takich konsekwencji.

- Stąd właśnie profilaktyka. Celem głównym jest przede wszystkim prewencja przed kryzysem gospodarczym i bankowym - dodał.

Ekspert przypominał, że "sposób zarządzania ryzykiem był nieodpowiedni, ponieważ klienci w ogóle nie mieli zabezpieczonego ryzyka kursowego. Natomiast banki były całkowicie zabezpieczone i to jest wbrew zasadom zarządzania ryzykiem".

- Odpowiednie instytucje nadzorcze i również banki nie dopełniły starań, żeby posiadać równowagę w zabezpieczeniu. Asymetria doprowadziła nas do takiej sytuacji, że jeżeli nic nie będziemy robili, to stoimy wcześniej, czy później przed poważnym kryzysem - mówił dr Zbigniew Krysiak.

Autor: mb//ms / Źródło: TVN24 BiS

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP