Urzędnicy przyjdą do centrów handlowych i rozliczą mieszkańcom podatki

Pieniądze

tvn24Szybki PIT w jednym z centrów handlowych w Poznaniu (nagranie z 2015 roku)

W najbliższy weekend 24 i 25 marca w galeriach handlowych na terenie kraju będzie można wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce. Zeznania w formie papierowej nie będą przyjmowane - poinformowało Ministerstwo Finansów.

W najbliższy piątek i sobotę 93 centra handlowe na terenie 72 polskich miast umożliwią podatnikom wysłanie zeznania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić formularz zeznania podatkowego oraz wysłać je drogą elektroniczną do urzędu skarbowego.

Jaka pomoc

Wyznaczeni eksperci z urzędów skarbowych będą udzielać wszelkich informacji w kwestii rozliczania podatku dochodowego za rok 2016 oraz wyjaśnią wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego, z korzystaniem z odliczeń i ulg podatkowych.

Pomogą też wprowadzić PIT do systemu e-Deklaracje, a następnie wysłać dokument drogą elektroniczną do dowolnego urzędu skarbowego w Polsce. Osoby rozliczające się na miejscu otrzymają urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO). Urzędnicy w centrach handlowych nie będą jednak przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej. "Każdy podatnik może skorzystać z darmowej pomocy urzędników. (...) Wystarczy mieć ze sobą rozliczenie PIT-11, które otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty, które świadczą o uzyskanych dochodach w 2016 roku. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o dokumentach, które potwierdzają wydatki do odliczenia. Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2015 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje" - poinformowała rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Ewa Szkodzińska cytowana w komunikacie resortu finansów.

ZOBACZ LISTĘ GALERII HANDLOWYCH BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI

Przez internet

Od 15 marca 2017 roku możliwe jest także złożenie wniosku PIT-WZ przez internet.

Na podstawie posiadanych danych urząd skarbowy sam wygeneruje zeznanie podatkowe. We wniosku podatnik informuje urząd o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Dotychczas złożono prawie 9 tysięcy wniosków PIT-WZ. Ten rodzaj wniosku również będzie można złożyć w centrach handlowych.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24