Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Autor:
mp,
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński o stopach procentowych
Glapiński o stopach procentowychTVN24 BiS
wideo 2/17
TVN24 BiSGlapiński o stopach procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 3 listopada zdecydowała się na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Stopa referencyjna wzrosła z 0,50 procent do 1,25 procent. Działania RPP mają wpływ na sytuację osób, które zaciągnęły kredyt. W przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat.

Ekonomiści prognozowali podwyższenie stopy referencyjnej o 50 punktów bazowych - do poziomu 1,00 procent.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopy procentowe w Polsce będą na następujących poziomach: - stopa referencyjna 1,25 procent w skali rocznej,

- stopa lombardowa 1,75 procent w skali rocznej,

- stopa depozytowa 0,75 procent w skali rocznej,

- stopa redyskonta weksli 1,30 procent w skali rocznej,

- stopa dyskontowa weksli 1,35 procent w skali rocznej.

PAP/Adam Ziemienowicz

Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 4 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W październiku pierwsza podwyżka od 2012 roku

W październiku Rada Polityki Pieniężnej - po raz pierwszy od dziewięciu lat - podwyższyła stopy procentowe - referencyjną o 40 punktów bazowych do 0,50 procent, lombardową o 50 punktów bazowych do 1,0 procent, redyskontową weksli o 40 punktów bazowych do 0,51 procent, dyskontową weksli o 40 punktów bazowych do 0,52 procent. RPP utrzymała stopę depozytową na poziomie 0,0 procent.

W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja.

OGLĄDAJ TVN24 BiS W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Decyzja w sprawie stóp procentowych a kursy walut

Pomimo wyższego od oczekiwań wzrostu stóp procentowych nie widać dużych zmian na rynku walutowym. Złoty około godziny 16.15 umacniał się do euro o 0,3 proc., podobnie wobec dolara.

EUR/PLN
USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Stopy procentowe w górę – wzrosną raty kredytów

Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

Wyższe stopy procentowe to bowiem jednocześnie wyższy WIBOR (trzymiesięczny lub sześciomiesięczny), który jest podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych. - WIBOR nie zmienia się dokładnie tak samo i w tym samym momencie, co stopy procentowe NBP, ale w bardzo podobny sposób - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 Biznes Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, wskazywał niedawno w swojej analizie, że przeważnie aktualizacja oprocentowania kredytu hipotecznego to proces, który trwa do 3 miesięcy. W efekcie - jak wskazywał - dla części kredytobiorców wysokość raty, wynikająca z listopadowej podwyżki stóp, zmieni się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Potencjalna wysokość rat kredytów po podwyżce stópHRE Investments

Autor:mp, mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości