Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła we wtorek główną, referencyjną stopę procentową o 75 punktów bazowych do poziomu 3,50 procent. To najwyższy poziom od lutego 2013 roku. Według marcowej projekcji inflacji roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2 proc. w 2022 roku.
RPP podczas wtorkowego posiedzenia, po raz szósty z rzędu, zdecydowała o podwyżkach stóp procentowych. Uchwała wejdzie w życie w środę, 9 marca.
Stopy procentowe w Polsce
Stopy procentowe NBP po wtorkowej decyzji:
- stopa referencyjna 3,50 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 4,00 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 3,00 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 3,55 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 3,60 proc. w skali rocznej.
Czytaj więcej: O ile wzrosną raty kredytów? Wyliczenia
Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych. Z kolei w grudniu, styczniu i lutym - łącznie o 150 punktów bazowych.
Inflacja w Polsce
Rada Polityki Pieniężnej w informacji po posiedzeniu zwróciła uwagę, że w 2022 roku inflacja w Polsce pozostanie "istotnie podwyższona". Jak wskazano, przyczynią się do tego nie tylko dotychczasowe czynniki, ale również ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Według marcowej projekcji inflacji roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2 proc. w 2022 roku. W 2023 roku ma to być przedział 7,0-11,0 proc., a w 2024 roku - 2,8-5,7 proc.
"Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - wskazano.
W informacji podkreślono, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.
"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - poinformowała RPP.
Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR (trzymiesięczny, sześciomiesięczny), co jednocześnie przekłada się na raty kredytów.
Na środę, 9 marca zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godz. 15.00.
Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 6 kwietnia.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock