Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowych
Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowychTVN24
wideo 2/7
TVN24Prof. Noga o kolejnych podwyżkach stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła we wtorek główną, referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych do poziomu 2,75 procent. Taki wzrost zakładała większość ekonomistów.

RPP podczas wtorkowego posiedzenia, po raz piąty z rzędu, zdecydowała o podwyżkach stóp procentowych. Uchwała wejdzie w życie w środę, 9 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe NBP po wtorkowej decyzji:

- stopa referencyjna 2,75 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 3,25 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 2,25 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 2,80 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 2,85 proc. w skali rocznej;

PAP/Adam Ziemienowicz

Od maja 2020 roku do września 2021 roku główna stopa procentowa w Polsce była najniższa w historii i wynosiła 0,10 procent. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 procent. Była to pierwsza podwyżka od maja 2012 roku. W listopadzie główna stopa procentowa wzrosła o 75 punktów bazowych, w grudniu i styczniu - łącznie o 100 punktów bazowych.

Inflacja w Polsce

W informacji po wtorkowym posiedzeniu RPP wskazano, że "w dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP".

Jednocześnie zaznaczono, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej". Cel inflacyjny wynosi 2,5 procent +/- 1 procent. Wśród przyczyn wymieniono kontynuację ożywienia krajowej aktywności gospodarczej, oczekiwane utrzymywanie się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobne dłuższe oddziaływanie zewnętrznych szoków na dynamikę cen.

"Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - podkreślono.

INFORMACJA RPP

Zaznaczono przy tym, że decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. "Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy" - czytamy.

Jak podkreślono, umocnienie złotego byłoby spójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej. "NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych" - dodano.

Na środę, 9 lutego zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godz. 15.00.

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano na 8 marca.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości