Płaca minimalna pod lupą. Kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Shutterstock13 zł brutto – co najmniej tyle zgodnie z prawem od stycznia 2017 r. powinna wynosić stawka godzinowa

Związki zawodowe i inspekcja pracy mają pełne ręce roboty. Sprawdzają, czy pracodawcy zgodnie z prawem stosują minimalne wynagrodzenie, ponieważ doniesień w tej sprawie nie brakuje. Od stycznia płaca minimalna wynosi 2000 zł brutto, zaś stawka godzinowa - 13 zł brutto. Są jednak wyjątki. Przypominamy sześć rzeczy, które musisz wiedzieć.

Główny inspektor pracy Roman Giedrojć zapowiedział na łamach prasy, że po pierwszych wypłatach, w lutym, ruszą kontrole pracodawców. Państwa Inspekcja Pracy ma sprawdzać, czy przestrzegają przepisów o minimalnej stawce wynagrodzeń. Przypominamy, co się zmieniło od 1 stycznia.

1. Minimalna stawka godzinowa

13 zł brutto – co najmniej tyle zgodnie z prawem od stycznia 2017 r. powinna wynosić stawka godzinowa. Obejmować nie tylko osoby na umowach zleceniach, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

2. Wyjątki w przepisach

Minimalna stawka nie dotyczy zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie zależy wyłącznie od osiągniętego rezultatu. Innymi słowy wyłączone są umowy o dzieło, które nie są objęte limitem godzin.

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą ponadto rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

3. Etat za dwa tysiące

Płaca minimalna to minimalny poziom wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych.

Osoby zatrudnione na pełnym etacie zarabiają od stycznia co najmniej 2000 zł brutto. Oznacza to wzrost o 8,1 proc. (150 zł) w stosunku do 2016 r.

Z płacą minimalną powiązane są również inne świadczenia, np. wynagrodzenie za czas przestoju w firmie nie może być niższe od płacy minimalnej. Z płacą minimalną powiązana jest także odprawa w przypadku zwolnień grupowych. Nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia.

4. Wynagrodzenie a staż

Od 1 stycznia zlikwidowana została możliwość wypłacania 80 proc. płacy minimalnej osobom podejmującym pierwszą pracę. Wcześniej takie wynagrodzenie mógł otrzymywać pracownik w pierwszym roku pracy.

- Znosimy dyskryminację młodych ludzi na rynku pracy. Zlikwidowaliśmy przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy - uzasadniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

5. Dodatek za pracę w nocy

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie jest uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na etacie. Przed zmianą przepisów dodatek ten był brany pod uwagę przy obliczaniu pensji minimalnej. Oznacza to, że osoby najniżej wynagradzane były gorzej traktowane w porównaniu z otrzymującymi pensję wyższą niż płaca minimalna.

6. Kary

Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała uprawnienia kontroli przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej. Za naruszenie przepisów dotyczących wprowadzanej stawki godzinowej przewidziano kary od tysiąca do 30 tys. zł.

Kiedy wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków?:

Kiedy wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków?
Kiedy wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków?TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, solidarnosc.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości