Składka na ZUS w 2021 roku. Sprawdź, ile mogą zapłacić przedsiębiorcy

Autor:
mb/dap
Źródło:
Rzeczpospolita, TVN24 Biznes
Minister finansów o deficycie budżetowym
Minister finansów o deficycie budżetowymTVN24
wideo 2/5
TVN24Minister finansów o deficycie budżetowym

O niecałe 16 złotych mogą wzrosnąć w przyszłym roku miesięczne składki na ZUS, które płacą przedsiębiorcy - wynika z szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich. - To niewiele, biorąc pod uwagę poprzedni wzrost składek o przeszło 114 złotych - zwrócił uwagę w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista FPP.

"Z projektu ustawy budżetowej przesłanej przez rząd do konsultacji społecznych wynika, że prognozowane przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wyniesie 5259 zł, więc będzie wyższe tylko o 32 zł. To dobra wiadomość dla większości osób prowadzących działalność gospodarczą" - informuje "Rzeczpospolita".

Wynika to z faktu, że kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia jest wykorzystywana do obliczania miesięcznych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wysokość składek na ZUS

Ile wyniesie zatem składka na ZUS w przyszłym roku? Poszczególne wartości będą wyglądać następująco:

- składka emerytalna - 615,93 zł,

- składka rentowa - 252,43 zł,

- składka chorobowa - 77,31 zł,

- składka wypadkowa - 52,70 zł,

- składka na Fundusz Pracy - 77,31 zł.

Podstawowe składki na ubezpieczenia społeczne wyniosą łącznie 1075,68 zł. Oznacza to, że będą o 6,54 zł miesięcznie wyższe od obecnych stawek.

Do tego trzeba doliczyć jeszcze obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne, liczoną na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału tego roku. "Dokładna jej wysokość będzie więc znana dopiero w styczniu 2021 roku, gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje informacje na ten temat" - wskazała "Rz".

Z wyliczeń przedstawionych przez Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich, eksperta Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), wynika, że wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2021 roku wyniesie 371,40 zł miesięcznie.

- Biorąc pod uwagę sytuację w gospodarce, zakładam, że przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale tego roku wzrośnie tylko o 2,5 procent. Wówczas dałoby to liczoną na tej podstawie składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 371,40 zł miesięcznie - powiedział w rozmowie z "Rz" Kozłowski.

- Wówczas pełna składka podstawowa z działalności wyniesie w przyszłym roku 1447,08 zł miesięcznie (obecnie 1431,48 zł). Będzie więc tylko o 15,60 zł wyższa niż w tym roku. To niewiele, biorąc pod uwagę poprzedni coroczny wzrost składek o przeszło 114 zł - dodał.

PAP

Ulgi

Warto dodać, że 1447,08 zł ma wynosić podstawowa składka na ZUS. Początkujący przedsiębiorcy, korzystający z 6-miesięcznej ulgi na start, opłacają wyłącznie składkę zdrowotną.

Przez kolejne dwa lata prowadzenia działalności można opłać składki w preferencyjnej, obniżonej wysokości. W niektórych przypadkach jest też możliwość opłacania składki uzależnionej od przychodu (mały ZUS plus).

Autor:mb/dap

Źródło: Rzeczpospolita, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości