Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez skarb państwa, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Zakłada nowy system gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) wskazano gwarancje i poręczenia spłaty kredytów jako istotne źródła wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.
Pieniądze z Krajowego Funduszu Gwarancyjnego (KFG) "będą przeznaczane na pokrycie kosztów i wydatków związanych z udzielaniem przez BGK poręczeń i gwarancji, stanowiących pomoc publiczną lub pomoc de minimis, na rzecz mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm" - czytamy w komunikacie CIR po posiedzeniu rządu.
System poręczeń
Centrum Informacyjne Rządu przypomina, że dotąd funkcjonował system poręczeń i gwarancji realizowanych przez BGK, którego najważniejszym komponentem była linia gwarancyjna de minimis. W jej ramach BGK udzielił od marca 2013 r. do końca lipca 2017 r. gwarancji na ok. 40,95 mld zł - przypomina komunikat.
"Rząd proponuje system zapewniający przedsiębiorcom trwały i stabilny dostęp do preferencyjnych gwarancji, zamiast programu udzielania gwarancji de minimis odnawianego kolejnymi rozporządzeniami ministra finansów. Rozwiązanie to umożliwi planowanie wykorzystania instrumentów gwarancyjnych w dłuższej perspektywie, przy jednoczesnym utrzymaniu wielkości udzielanych gwarancji na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych" - czytamy w komunikacie.
"W praktyce BGK ze środków nowo utworzonego KFG będzie udzielał gwarancji na ok. 9 mld zł rocznie, co przy pokryciu ryzyka kredytowego na poziomie do 60 proc. zapewni roczną kwotę gwarantowanych kredytów na poziomie ok. 16 mld zł" - dodaje CIR.
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock