Pieniądze

PIT-a możesz wysłać z galerii handlowej

Pieniądze

ShutterstockPrzez trzy dni (od 11 marca do 13 marca) pracownicy urzędów skarbowych będą dyżurować w 67 centrach handlowych w 55 największych miastach w całej Polsce

W najbliższy piątek i następujący po nim weekend deklarację podatkową za ubiegły rok będzie można wysłać podczas zakupów w jednej z kilkudziesięciu galerii handlowych - informuje Ministerstwo Finansów.

Przez trzy dni (od 11 marca do 13 marca) pracownicy urzędów skarbowych będą dyżurować w 67 centrach handlowych w 55 największych miastach w całej Polsce. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego" - zachęca MF.

Gdzie?

Eksperci z urzędów skarbowych będą pełnić dyżur na wyznaczonych stanowiskach informacyjnych. Listę lokalizacji można znaleźć na stronie www.szybkipit.pl/start . "Udzielą szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok oraz rozwieją wątpliwości związane z wypełnieniem zeznania podatkowego czy skorzystaniem z ulg podatkowych i odliczeń. Najważniejsze jednak jest to, że urzędnicy pomogą wprowadzić PIT-a do systemu e‑Deklaracje i sprawnie wysłać go przez internet do dowolnego urzędu skarbowego w Polsce" - poinformowało ministerstwo. Osoby rozliczające się na miejscu otrzymają także urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO).

Co zabrać?

Aby skorzystać z darmowej pomocy urzędników trzeba zabrać ze sobą rozliczenie PIT-11, jakie pracownicy otrzymują od pracodawców, lub inne dokumenty świadczące o uzyskanych dochodach w 2015 r. Podatnicy pragnący wykorzystać ulgi podatkowe, powinni zabrać ze sobą potwierdzenia wydatków, które chcą odliczyć. "Bardzo ważne jest też, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT (za 2014 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2014 r. – będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje" - zwraca uwagę resort. W komunikacie podkreślono, że na stanowiskach w galeriach handlowych urzędnicy nie będą przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.

Wstępne rozliczenie

Ministerstwo poinformowało ponadto, że podobnie jak rok temu, od 16 marca 2016 r. podatnicy będą mogli skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filed tax return). Obejmie ona PIT-37 oraz zeznanie PIT-38 za rok 2015. Usługa będzie dostępna na Portalu Podatkowym www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp. Będą mogły z niej skorzystać zarówno osoby rozliczające się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Rozliczamy PIT za 2015 rok. Wy pytacie, ekspert odpowiada.

Rozlicz PIT i pamiętaj o ulgach. Zobacz wydatki, które można odliczyćTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: