Potrzeby pożyczkowe państwa. Ważny komunikat

Pieniądze

sxc.huWiceminister finansów zapowiedział dwa przetargi – przetarg zamiany i przetarg sprzedaży obligacji

Na koniec lutego bieżącego roku resort finansów sfinansował 43 proc. potrzeb pożyczkowych na 2017 rok, dysponuje środkami w wysokości 70 mld zł - poinformował we wtorek w komunikacie wiceminister finansów Piotr Nowak.

"W styczniu 2017 r. miał miejsce napływ inwestorów zagranicznych na krajowy rynek skarbowych papierów wartościowych (SPW) w kwocie 1,2 mld zł, osiągając poziom 193,8 mld zł (tj. 32,5 proc. zadłużenia w krajowych SPW). Podobnie jak w ubiegłym roku, napływ ten skoncentrowany był w segmencie obligacji o zapadalności powyżej 3 lat. W lutym obserwujemy dalszy napływ inwestorów zagranicznych" - wyjaśnił Nowak.

Dwa przetargi w marcu

Dodał, że w marcu przeprowadzone zostaną dwa przetargi – jako pierwszy przetarg zamiany, następnie przetarg sprzedaży obligacji. Na obydwu zostaną zaoferowane obligacje o stałym oprocentowaniu w trzech terminach zapadalności (2 letnie, 5 i 10 letnie) i obligacje o zmiennym oprocentowaniu w dwóch terminach zapadalności. "Oferta na drugim przetargu może być uzupełniona o obligacje typu WS albo IZ. (...) Na przetargu sprzedaży będzie to maksymalnie 5 mld zł. W marcu nie planujemy przetargów bonów skarbowych" - dodał Nowak.

Zobacz: Wicepremier Morawiecki mówi o całkowitym zakazie handlu w niedziele (Film z 28.02.2017)

Morawiecki o całkowitym zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS

Autor: azb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu