Umowy zleceń i o dzieło do rejestracji. Minister tłumaczy

Pieniądze


W pakiecie pomocowym jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, stąd wynika potrzeba ich zarejestrowania - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Rządowe propozycje trafiły już do prac w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że wśród zapisów specustawy koronawirusowej znalazły się przepisy nakładające obowiązek informowania ZUS o wszystkich umowach o dzieło. Gazeta zastanawia się, "czy to początek końca śmieciówek?".

"DGP" zwrócił uwagę, że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można usłyszeć, że przekazywana przez płatników informacja o zawartych umowach o dzieło przyspieszy wypłatę postojowego. To zasiłek w wysokości 2080 złotych dla samozatrudnionych i zarabiających na śmieciówkach, o którym w trakcie środowej konferencji prasowej mówiła prezes ZUS Gertruda Uścińska. - Jak mielibyśmy przekazać pieniądze, gdybyśmy nie wiedzieli dokładnie, kto miał taką umowę? - zauważył rozmówca "DGP" z rządu.

Według gazety rząd liczy na wsparcie związkowców. Solidarność zwracała bowiem uwagę, że takie umowy nie są nigdzie rejestrowane i przy wypłacie postojowego mogą się pojawić nadużycia. Krytyczny jest natomiast Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. "Wydaje się, że jest to całkowicie niezwiązane z podstawowym celem pakietu" - napisał w oświadczeniu.

"DGP" wskazał, że długofalowo taki rejestr umów o dzieło mógłby ułatwić ZUS kontrolowanie na przykład, czy płatnik nie ucieka od płacenia składek, zawierając takie umowy. "Podobne rozwiązanie było już szykowane, gdy rząd myślał o jeszcze dalej idącym kroku – oskładkowaniu umów o dzieło" – przypomniała gazeta.

Rejestracja umów

O obowiązek informowania ZUS o wszystkich umowach o dzieło była pytana w radiowej Jedynce minister rodziny Marlena Maląg.

Jak mówiła, zapowiadane rządowe projekty przewidują "wsparcie dla przedsiębiorców, pracodawców i pracowników, aby sytuacja była jak najbardziej opanowana pod względem finansowym". Podkreśliła również, że działania pomocowe mają być skierowane przede wszystkim dla tego sektora, żeby "gospodarka mogła ruszyć, nabrać swojego tempa".

- Między innymi w pakiecie tarczy jest wypłata świadczenia dla umów zleceń lub o dzieło, które do tej pory nie były rejestrowane, stąd wynika potrzeba zarejestrowania - wskazała Maląg.

- Z drugiej strony powinniśmy, patrząc na swoją przyszłość, swoje przyszłe emerytury, rzeczywiście mieć oskładkowane (umowy – red.) - oceniła. Dodała jednocześnie, że rząd powinien mieć pełną wiedzę na temat umów o dzieło.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: