Przegląd prasy: 60-miliardowa dziura. Ministerstwo finansów zaplanowało rekordowy deficyt

Pieniądze

ShutterstockPlanowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł

Minister finansów zaprojektował budżet z prawie 60-miliardową dziurą. To pierwszy projekt budżetu, za który ekipa PiS bierze pełną odpowiedzialność. Deficyt urośnie, ale finanse będą pod kontrolą i nie narazimy się na krytykę Brukseli – pisze "Puls Biznesu".

Według informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. "To o blisko 5 mld więcej niż planowano na ten rok" – zauważa dziennik.

Duża dziura

Ministerstwo ma możliwość zaproponowania nowelizacji ustawy budżetowej, gdyby wyższy deficyt budżetowy stwarzał ryzyko, że "cały sektor instytucji rządowych i samorządowych zanotuje dziurę większą niż limity przyjęte w UE" "Na przyszły rok zaplanowano, że do kasy państwa wpłynie 324 mld zł, o ponad 10 mld zł więcej niż wynosi prognoza na ten rok. Dochody z VAT, którego stawki pozostaną bez zmian, mają wzrosnąć o 11 proc. do 143 mld. Około 10 mld zł ma przynieść większa ściągalność podatków. Przyszłoroczne dochody wesprze też umiarkowana inflacja" – czytamy w artykule. "Puls Biznesu" zwraca uwagę na jednoczesny wzrost ekstra wydatków. "Same świadczenia dla rodzin mają kosztować w skali roku 22,5 mld zł, a do tego trzeba dodać uszczuplenie wpływów do FUS o około 2 mld zł, które przyniesie zaplanowana na październik obniżka wieku emerytalnego" – pisze. Do tego trzeba dodać podwyżki w budżetówce (1,4 mld zł) i kilka miliardów na wzrost świadczeń emerytalno-rentowych – wylicza. Dziennik podkreśla, że w dokumencie, który we wtorek będzie omawiany przez rząd, widać, że szef resortu finansów "zdjął różowe okulary i obciął prognozy wzrostu PKB w tym i przyszłym roku", przyjmując, że "gospodarka urośnie w tym roku o 3,4 proc., a w przyszłym o 3,6 proc." – zauważa "Puls Biznesu".

W rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik resortu Waldemar Grzegorczyk nie chciał komentować doniesień "PB" dotyczących wielkości przyszłorocznej dziury budżetowej. Zapowiedział jednak, że jeszcze dzisiaj ministerstwo finansów opublikuje komunikat na temat "parametrów budżetu".

Finalizujemy prace nad projektem budżetu na 2017 r.; deficyt wyniesie 2,9 proc. - podało Ministerstwo Finansów na Twitterze.

Resort podawał wcześniej, że "intensywnie" pracuje nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r., który uwzględni dostępne dane i informacje na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwanych uwarunkowań w 2017 r.

12 sierpnia GUS w tzw. szybkim szacunku PKB podał, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł realnie w drugim kwartale 2016 r. o 3,1 proc. Ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu PKB w drugim kwartale w wysokości 3,3 proc.

Gospodarka nadal na hamulcu. PKB wzrósł o 3,1 proc.

Gospodarka nadal na hamulcu. PKB wzrósł o 3,1 proc.TVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock