Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.
Sektor przedsiębiorstw obejmuje podmioty zatrudniające powyżej dziewięciu osób.
Na wzrost wynagrodzeń w marcu 2025 r. miała wpływ większa skala wypłat takich jak: wypłaty premii i bonusów rocznych, premie kwartalne, świąteczne, sprzedażowe, wypłaty z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odprawy emerytalne - podał GUS.
Komentarze ekonomistów
"Dane z rynku pracy nie zaskakują, a to oznacza roczną dynamikę płac w marcu na poziomie 7,7% i spadek zatrudnienia o 0,9% r/r. Najważniejszą informacją jest stabilizacja impetu wzrostu płac na wyższych dynamikach (ważne dla RPP)" - napisali w komentarzy ekonomiści mBanku.
"Poświąteczny tydzień rozpoczyna się bez fajerwerków w danych z krajowego rynku pracy. Dynamika płac w marcu niemal stabilnie 7,7% r/r wobec 7,9% w lutym. Również stabilnie niskie momentum płac stanowi mocny argument za obniżką stóp w maju, do której naszym zdaniem szykuje się RPP" - ocenili analitycy Pekao.
"Wzrost płac wyhamował w marcu do 7,7 proc. rdr z 7,9 proc. rdr w lutym i pozostaje w trendzie spadkowym. Spowalniające tempo wzrostu wynagrodzeń, niższa od oczekiwań NBP inflacja bazowa, słabszy USD oraz relatywnie niskie ceny ropy naftowej to argumenty za cięciem stóp NBP w maju" - napisali ekonomiści ING.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock