Najpierw rządowym rozporządzeniem, a następnie ustawą wprowadzone zostało rozwiązanie, które nakazywało pracodawcom podwójnie liczyć zaliczki na PIT. Taka konieczność ma zniknąć za dwa miesiące. - Po 1 lipca nie będzie dualizmu w zaliczkach – powiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
- Po 1 lipca nie będzie dualizmu w zaliczkach, a system podatkowy w zeznaniu za 2022 rok będzie jeden - stwierdził w rozmowie z PAP wiceminister finansów Artur Soboń.
Chodzi o sytuację, kiedy pracodawca liczy zaliczkę na PIT dwa razy - według obowiązujących przepisów oraz według przepisów z 2021 roku - i potrąca z naszego wynagrodzenia mniejszą kwotę, a my w konsekwencji dostajemy więcej na rękę. Tę różnicę nadal trzeba będzie zapłacić, ale stanie się to przy okazji rozliczenia rocznego. Wyjątkiem od podwójnego obliczania zaliczek jest sytuacja, kiedy złożymy wniosek o niestosowanie tego rozwiązania.
Ponowny wybór formy opodatkowania
Wiceszef MF mówił także, że poprzez nowelizację przepisów rząd daje ponowną możliwość wyboru systemu podatkowego przedsiębiorcom będącym na ryczałcie lub rozliczającym się według podatku liniowego. - Zmiany, jakie wprowadzamy, dają korzyści wszystkim, jednak skala tych korzyści może być różna w zależności od systemu podatkowego, więc uznaliśmy, że nie mamy nic przeciwko, aby podatnicy rozliczający się ryczałtem czy podatkiem liniowym mogli ponownie wybrać skalę podatkową – stwierdził.
Przypomniał, że proponowane przez rząd zmiany podatkowe, które mają wejść w życie m.in. 1 lipca, były konsultowane z organizacjami społecznymi.
- Zmiany, które proponujemy, były poprzedzone konsultacjami z organizacjami księgowych, doradców podatkowych, ekspertów i z dostawcami oprogramowania księgowego. To z nimi wspólnie wypracowaliśmy te zmiany i one są wprowadzane po to, aby ułatwić im pracę – dodał Artur Soboń.
Zmiany w podatkach 2022. Projekt przyjęty przez rząd
Rząd w piątek zaakceptował projekt ustawy, która m.in. wprowadza od 1 lipca tego roku obniżkę dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.
Zgodnie z projektem, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.
Źródło: PAP