TVN24 Biznes | Z kraju

Duże zmiany w podatkach. Rząd przyjął projekt

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb,kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Premier: likwidujemy słusznie krytykowaną ulgę dla klasy średniej
Premier: likwidujemy słusznie krytykowaną ulgę dla klasy średniejTVN24
wideo 2/10
TVN24Premier: likwidujemy słusznie krytykowaną ulgę dla klasy średniej

Rząd przyjął projekt ustawy zakładający kolejne zmiany w podatkach. Przepisy zakładają między innymi obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent oraz likwidację tak zwanej ulgi dla klasy średniej. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Premier o projekcie zmian w podatkach

- Najpierw, aby sprawiedliwości podatkowej stało się zadość, podnieśliśmy kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. Podniesienie progu podatkowego do 120 tysięcy złotych to ruch w kierunku budowania siły klasy średniej - powiedział premier.

Dodał też: - Likwidujemy słusznie krytykowaną ulgę dla klasy średniej. Dziękujemy za słowa krytyki. (...) Likwidacja tej ulgi pomoże w uproszczeniu podatków.

Szef rządu podkreślił, że obniżka podatku PIT z 17 do 12 procent "obejmie miliony podatników".

Jak dodał Morawiecki, w projekcie zakłada się też uproszczenie rozliczenia kwoty wolnej od podatku dla zarabiających w kilku miejscach. Chodzi o możliwość składania PIT-2 u więcej niż jednego pracodawcy. - W ten sposób osoby pracujące na kilku etatach będą mogły odczuć obniżkę już od pierwszej wypłaty - podkreślił.

Z kolei - jak wskazał szef rządu - proponowana zmiana sposobu rozliczania składki zdrowotnej oznacza niższe podatki dla 1,4 mln przedsiębiorców.

Zmiany w Polskim Ładzie a pensje

Największy wpływ na nasze pensje będą miały dwa elementy: obniżka stawki PIT oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Przy czym zmniejszenie PIT z 17 do 12 procent jest tak pomyślane, by zrekompensować likwidację tej ulgi.

Jak wcześniej informowała Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa z Grant Thornton, największą korzyść w stosunku do aktualnie obowiązujących zasad osiągną osoby zatrudnione na etatach, których rocznych dochody zbliżają się lub przekraczają próg 120 000 złotych. Z jej wyliczeń wynika, że maksymalna korzyść wyniesie ponad 4 tys. zł w skali roku.

Zmiany w Polskim Ładzie a wynagrodzeniaTVN24

Soboń: jeden system zaliczkowy w PIT od 1 lipca

- Miesiąc temu pokazywaliśmy projekt zmian podatkowych w PIT, który dotyczy 25 mln podatników, który będzie korzystny dla 13 mln z nich, a dla reszty neutralny. Po jego wprowadzeniu ok. 15 mln podatników w Polsce nie będzie płacić PIT – mówił na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

- To był miesiąc konsultacji i dialogu społecznego, i to, że obecny projekt jest inny niż miesiąc temu jest wynikiem dialogu i kompromisu – powiedział wiceszef MF.

Stwierdził także, że projekt zostanie wkrótce przesłany do Sejmu i że "liczy na współpracę wszystkich sił parlamentarnych w Polsce". Jak mówił, liczy, iż ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej, aby rozwiązania w niej zawarte mogły funkcjonować już od 1 lipca.

- Będziemy mieli jeden system podatkowy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. i jeden system zaliczkowy od 1 lipca – powiedział Soboń. – Ten system jest na kolejne lata podatkowe – stwierdził.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb,kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera

Pozostałe wiadomości