Tymczasowy zerowy VAT na żywność. Polski minister pisze do komisarza

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektrycznąTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną

Ministrowie gospodarki i finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie tekstu noweli dyrektywy VAT - poinformowało Ministerstwo Finansów po posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Resort przekazał, że Polska, nie czekając na formalne przyjęcie dyrektywy, stara się o zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność na pół roku.

Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych odpowiada w Unii Europejskiej za trzy dziedziny: politykę gospodarczą, kwestie podatkowe i regulację usług finansowych. Na forum Rady ECOFIN zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich. W posiedzeniach uczestniczą też właściwi komisarze europejscy. We wtorek, 7 grudnia odbyło się kolejne posiedzenie ECOFIN, podczas którego osiągnięto porozumienie w sprawie stawek VAT.

Minister finansów Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie, przekazał, że "w ostatnim czasie podejmowane były wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez Polskę obniżonych stawek VAT".

"Rozmowy na ten temat toczyły się przede wszystkim na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek, jest jak najszybsze zamknięcie prac nad zmianami w dyrektywie VAT" - powiedział szef MF, cytowany w komunikacie.

"Pierwszym krokiem do zmiany dyrektywy jest osiągnięcie porozumienia co do jej tekstu. Dziś to się udało podczas spotkania ECOFIN" - dodał Kościński. "Z dużym zadowoleniem przyjmujemy osiągnięcie dzisiejszego porozumienia" - podkreślił minister.

Po osiągnięciu porozumienia co do tekstu dyrektywy VAT kolejnym krokiem jest opinia Parlamentu Europejskiego, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE. Ministerstwo przewiduje, że ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w pierwszej połowie 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zerowa stawka VAT na żywność

Jednocześnie minister Kościński przekazał, że Polska stara się, by uzyskać możliwość stosowania zerowej stawki VAT już wcześniej.

"Nie chcemy czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, co nastąpi już w 2022 roku. Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone między innymi zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja (Europejska - red.) nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego (unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni - red.) ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE" - przekazał szef resortu finansów. Według MF, pismo w tej sprawie zostało skierowane do unijnego komisarza w czwartek.

Ministerstwo poinformowało, że wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcie stawką 0 proc. VAT są m.in.: mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Resort finansów przypomniał, że za każdym razem, gdy Polska wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych, w tym 0 proc. VAT (m.in. na książki oraz transport przede wszystkim kolejowy), odpowiedzi KE były negatywne. Ministerstwo podało, że Polska była zmuszona w związku z tym do podwyższenia stawki VAT na ubrania i buty dziecięce kilka lat temu po wyroku TSUE.

"W opinii Komisji jakiekolwiek obniżenie stawek VAT, nawet tymczasowe, będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT, a każde takie działanie państw członkowskich spotka się z rozpoczęciem postępowania naruszeniowego" - czytamy w komunikacie resortu.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości