Podatek od kryptowalut to zagadnienie, które powinno zainteresować osoby inwestujące w wirtualne monety. Bardzo ważna jest nie tylko kwota podatku, ale również sposób rozliczania się z kryptowalut za 2021 rok. Istotne jest również, do kiedy należy zapłacić podatek od kryptowalut oraz czy zawsze trzeba rozliczać się z zysków z takiej inwestycji.
● Rozliczenie z kryptowalut za 2021 rok należy złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2022 roku. ● Aby rozliczyć podatek od bitcoinów lub innych walut wirtualnych, należy wypełnić PIT-38. ● Podatek od kryptowalut to ten sam podatek, co w przypadku innych zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. ● Obrót wirtualną walutą jest objęty zwolnieniem z podatku VAT, zatem jego wysokość to zawsze 19 proc. dochodu osiągniętego z obrotu kryptowalutami.
Rozliczanie kryptowalut – na czym polega?
W świetle polskiego prawa posiadanie i nabywanie wirtualnych pieniędzy nie podlega opodatkowaniu. Inaczej wygląda jednak kwestia obrotu kryptowalutami, czyli uzyskiwania przychodu z ich sprzedaży lub wymiany. Zagadnienie obrotu wirtualnymi pieniędzmi jest wyjaśnione w art. 17 ust. 1f Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, który brzmi: „Przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną”.
Na podstawie tego zapisu nietrudno jest wywnioskować, że w Polsce nie istnieje podatek od „kopania” kryptowalut, a jedynie należy rozliczyć się z urzędem skarbowym z przychodu wygenerowanego na podstawie sprzedaży lub wymiany wirtualnej waluty na towar, prawo majątkowe lub usługę. Co więcej, wymiana kryptowaluty na inną wirtualną monetę także nie jest opodatkowana do czasu wypłacenia zysków.
Podatek od kryptowalut 2021
Podatek od kryptowalut, podobnie jak od innych zysków kapitałowych, powinien być rozliczany przez osoby fizyczne za pomocą deklaracji PIT-38. Deklarację należy złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2022 roku. Transakcje kryptowalutowe wykazać należy w specjalnej części deklaracji PIT-38, w części E (DOCHÓD / KOSZTY – ART. 30B UST. 1A USTAWY).
Co ważne, przychód z kryptowalut może być sumowany tylko z pozostałymi przychodami pochodzącymi z obrotu wirtualnymi pieniędzmi. Nie można w deklaracji podatkowej wpisać sumy przychodów z kryptowalut razem z wpływami pochodzącymi ze sprzedaży akcji czy innych zysków kapitałowych.
Podobnie wygląda kwestia kosztów poniesionych na nabycie kryptowalut. W tym przypadku również koszt ten może być sumowany wyłącznie z pozostałymi kosztami z tego samego tytułu, a nie można zsumować go z kosztami nabycia innych aktywów znajdujących się w grupie kapitałów pieniężnych.
Osoby rozliczające się z kryptowalut muszą również wiedzieć, że nadwyżka kosztów nad przychodami nie stanowi straty podatkowej, lecz jest przenoszona na kolejne lata jako koszty nieznajdujące pokrycia w przychodach poprzednich lat.
Ile podatku od kryptowalut?
Podatek od dochodu z kryptowalut wynosi 19 proc., czyli tyle samo, co podatek od zysków kapitałowych. Dochodem, który podlega opodatkowaniu, jest różnica między przychodem a poniesionymi kosztami.
Dla osób rozliczających się z urzędem skarbowym z tytułu przychodów osiąganych z obrotu kryptowalutami istotną informacją jest to, że mogą doliczyć do kosztów uzyskania przychodu wszelkie wydatki, które zostały poniesione w związku z jego uzyskaniem. Odliczeniu podatkowemu podlegają jednak wyłącznie koszty, które są bezpośrednio związane z nabyciem i sprzedażą kryptowalut, czyli np. rachunki za prąd, internet czy zakup urządzeń służących do przeprowadzania transakcji walutami wirtualnymi.
Jak nie płacić podatku od kryptowalut?
Wiele osób zajmujących się „kopaniem” bitcoinów z zamiarem sprzedaży swoich zysków zastanawia się, jak uniknąć podatku od kryptowalut. Podobne pytanie nurtuje zapewne osoby rozpoczynające inwestowanie w kryptowaluty na giełdzie. Niestety, dla jednej i drugiej grupy odpowiedź jest taka sama: opłacenie podatku od bitcoinów i innych kryptowalut jest obowiązkowe. Co więcej, brak zapłaty może spowodować naniesienie przez urząd skarbowy kary na podatnika, a w przypadku dużych kwot może powodować nawet poważniejsze konsekwencje prawne.
Bitcoin a podatek VAT
Każdy zarabiający na kryptowalutach powinien wiedzieć, że rozliczanie kryptowalut z urzędem skarbowym wiąże się z zapłaceniem tzw. podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych wynoszącego 19 proc. Co jednak z podatnikami VAT, którzy również mogą inwestować w bitcoiny czy inne waluty wirtualne oraz, jak wszyscy płatnicy składek, muszą rozliczać zysk z kryptowalut? W świetle art. 43 ust. 1 pkt 7 Ustawy o VAT obrót walutą wirtualną został objęty zwolnieniem z tego podatku. Oznacza to, że każdy, kto uzyskuje przychody z obrotu wirtualnymi pieniędzmi, nie musi płacić VAT-u. Jest jednak pewien warunek – transakcja musi być dokonywana na terytorium Polski, a podatnik musi się powołać na wspomniany powyżej przepis. Transakcje międzynarodowe mogą być natomiast objęte dodatkowymi obowiązkami podatkowymi.
Jak zapłacić podatek od kryptowalut?
Podatek od kryptowalut za 2021 rok trzeba rozliczyć do 2 maja 2022 roku, jednak lepiej jest to zrobić nieco wcześniej, gdyż każda zwłoka w opłaceniu podatku wiąże się z naliczeniem odsetek przez urząd skarbowy. Podatnicy rozliczający kryptowaluty, których dochody z tego tytułu przekraczają jeden milion złotych, muszą zapłacić dodatkowe 4 proc. tzw. daniny solidarnościowej.
Źródło: TVN24 Biznes, sip.lex.pl, bitcoin.org.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock