Oszuści atakują klientów największego banku w Polsce

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogąTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

CERT Polska ostrzega przed nową kampanią oszustów, którzy wyłudzają dane logowana do bankowości PKO BP. "Zaczyna się od tego, że ofiary masowo dostają e-maile z fałszywą informacją o zablokowaniu konta" - czytamy w komunikacie.

Złośliwa domena to ipko-securpl[.]com i jest już na naszej liście ostrzeżeń - podkreśla CERT Polska.

CERT Polska został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie. Zespół działa w strukturach państwowego instytutu badawczego - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

Ostrzeżenie przed oszustami

To kolejne ostrzeżenie przed oszustami w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu CERT Polska ostrzegał przed oszustami, którzy również podszywają się pod PKO BP. Cyberprzestępcy obiecują pieniądze za rzekomą aktualizację aplikacji banku.

Z kolei Bank Millennium ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod pracowników infolinii banku. "Przestępcy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie/karcie" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Ponadto BNP Paribas informował, że w ostatnich tygodniach odnotowano wzrost liczby domen łudząco podobnych do tych prawdziwych, które najczęściej pojawiają się w formie reklamy po wpisaniu w wyszukiwarce na przykład nazwy banku.

Największe banki w Polsce

Z raportów publikowanych co kwartał przez banki dowiadujemy się, że po drugim kwartale 2020 roku największym bankiem w Polsce pozostał PKO Bank Polski. Na drugim miejscu pod względem aktywów znalazł się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska.

Na liście największych banków pod względem wielkości aktywów w pierwszej dziesiątce są jeszcze mBank, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Bank Millennium, Alior Bank, Citi Handlowy oraz Getin Bank.

Autor:ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock