Pieniądze

Ubezpieczyciele wypłacili więcej odszkodowań. "OC pozostają nierentowne"

Pieniądze

ShutterstockUbezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 27 mld zł

27 miliardów zł odszkodowań wypłacili swoim klientom i osobom poszkodowanym polscy ubezpieczyciele od początku tego roku do końca września. To o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń.

W tym czasie firmy ubezpieczeniowe zebrały 40,7 mld zł składek, o 0,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Izba podsumowała wyniki ubezpieczycieli po trzech kwartałach tego roku. W tym okresie składka z ubezpieczeń komunikacyjnych OC wyniosła prawie 8 mld zł (wzrost o 32 proc.), a odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z polis OC podliczono na 5,7 mld zł (wzrost o 14,8 proc.). Z kolei składka zebrana z ubezpieczeń AC wyniosła 4,8 mld zł (wzrost o 18,4 proc.), zaś odszkodowania i świadczenia wypłacone polis AC sięgnęły 3,1 mld zł (wzrost o 9,6 proc.).

Podwyżki OC uzasadnione

- Ubezpieczenia OC pozostają nierentowne, natomiast na rynku widać wyraźny wzrost składki. Ma on ekonomiczne uzasadnienie, co w swoich wypowiedziach podkreślali ostatnio m.in. przedstawiciele UOKiK - skomentował wyniki ubezpieczycieli prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński. - Warto podkreślić, że wzrost wysokości składek obliguje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw finansowych, co w znacznym stopniu niweluje wpływ wzrostu składki na bieżący wynik. Oczywiście wzrost składki powinien mieć wpływ na poprawę wyniku w dłuższym okresie, natomiast w krótkim czasie widoczne są przede wszystkim działania na rzecz bezpieczeństwa klientów, co potwierdzają wyższe rezerwy – dodał prezes.

Od czego się ubezpieczamy

Z opublikowanych przez Izbę danych wynika, że jeśli chodzi o ubezpieczenia majątkowe (bez ubezpieczeń komunikacyjnych), wartość składek wyniosła 10,2 mld zł i była o 1,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,2 mld zł, spadek rok do roku o 0,7 proc.), ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (1,8 mld zł, wzrost o 6,2 proc.) oraz ubezpieczenia OC ogólne (1,4 mld zł, spadek rok do roku o 10,5 proc.).

- Kluczowymi zdarzeniami w 2016 r. na rynku majątkowym były duże szkody związane z uprawami rolnymi. Wzrost wypłat w grupie tzw. pozostałych szkód rzeczowych to rok do roku aż 77 proc., a ich kwota przekroczyła 1,2 mld zł. Ponad połowę tych środków ubezpieczyciele wypłacili rolnikom, dzięki czemu możliwe było zrekompensowanie strat w uprawach, wywołanych głównie przez niekorzystne warunki atmosferyczne – wyjaśnił wiceprezes PIU Andrzej Maciążek. W ubezpieczeniach na życie wartość składki wyniosła 17,8 mld zł (spadek o 14,5 proc.), zaś wartość świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wyniosła 13,5 mld zł (spadek o 7,2 proc.). - Na rynku życiowym widzimy kontynuację trendu, związaną ze spadkiem składki z ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym. Obowiązujące od początku tego roku nowe regulacje prawne miały wpływ na spadek sprzedaży tego typu ubezpieczeń, natomiast jednocześnie doprowadziły do bardziej świadomego wyboru usługi przez klienta – ocenił Prądzyński.

Zysk ubezpieczycieli

Z raportu PIU wynika, że zysk netto firm oferujących ubezpieczenia na życie po trzech kwartałach 2016 r. wyniósł 1,7 mld zł i był o 26,3 proc. niższy niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli trzy kwartały zyskiem 1,2 mld zł (spadek o 37 proc.). Wynik techniczny ubezpieczeń na życie wyniósł 2,1 mld zł i był wyższy niż rok wcześniej o 2,4 proc. Wynik techniczny ubezpieczycieli majątkowych wyniósł 196 mln zł i był o 52 proc. niższy niż po trzech kwartałach 2015 r. Ubezpieczyciele zapłacili 586 mln zł podatku dochodowego oraz ok. 450 mln zł podatku od aktywów. PIU poinformowała też, że w tym okresie 57,6 mld zł aktywów ubezpieczyciele zainwestowali w krajowe obligacje i inne papiery o stałej kwocie dochodu, kolejne 24,7 mld zł - w akcje spółek z GPW i inne papiery o zmiennej kwocie dochodu.

Zobacz: Jak obniżyć cenę polisy OC? (Film z 10.11.2016)

Jak obniżyć cenę polisy OC?
Jak obniżyć cenę polisy OC? tvn24bis

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości