TVN24 Biznes | Pieniądze

Fiskus przeprasza za utrudnienia. "Przygotowujemy zeznania PIT za 2021 rok"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Wiceminister Soboń o zmianach w Polskim Ładzie
Wiceminister Soboń o zmianach w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/5
TVN24Wiceminister Soboń o zmianach w Polskim Ładzie

Usługa Twój e-PIT będzie niedostępna od 3 do 14 lutego - poinformowało Ministerstwo Finansów. Przerwa techniczna poprzedzi udostępnienie zeznań PIT za 2021 rok. Podatnicy będą mieli do nich dostęp od 15 lutego, tego dnia ruszy też możliwość składania zeznań podatkowych.

Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu.

"Od 3 do 14 lutego 2022 roku nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT. Przygotowujemy zeznania PIT za 2021 rok, które będą dostępne od 15 lutego. Przepraszamy za utrudnienia" - czytamy w komunikacie resortu finansów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Twój e-PIT od 15 lutego

15 lutego ruszy możliwość składania zeznań podatkowych, w tym popularnego PIT-37. Co do zasady termin złożenia deklaracji upływa z końcem kwietnia, w tym roku 30 kwietnia to jednak sobota. Oznacza to wydłużenie możliwości rozliczenia z fiskusem do 2 maja. Termin dotyczy podatników rozliczających się w ramach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Twój e-PIT - logowania i działanie

W ubiegłym roku dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy był wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Usługa nie dotyczyła przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Do e-Urzędu Skarbowego można było - i tak będzie zapewne także w tym roku - zalogować się Profilem Zaufanym (PZ), e-dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do samej usługi Twój e-PIT można było zalogować się także danymi podatkowymi, podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia, kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za miniony rok (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z poprzedniego rozliczenia.

Krajowa Administracja Skarbowa, czyli fiskus, przygotowuje podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. Podatnicy mogli zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Nawet jeśli podatnik nic nie zrobi w terminie przewidzianym na składanie zeznania, KAS automatycznie akceptuje przygotowane rozliczenie (będzie złożone w terminie).

Podatnik korzystający z usługi Twój e-PIT może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. ulgę na dzieci, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Zwrot podatku

Zaletą wypełniania PIT-37 elektronicznie jest szybki zwrot podatku. Termin zwrotu nadpłaty wynikającej z zeznania złożonego w formie elektronicznej za pośrednictwem Twój e-PIT to 45 dni. Bardzo często w ubiegłych latach zdarzało się, że pieniądze były na koncie nawet już po kilku dniach.

Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości