Miliony złotych na nagrody w PFRON. Są dane

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Dolniak: to krzesło stanie się symbolem tego, jak rządzący traktują osoby z niepełnosprawnością
Dolniak: to krzesło stanie się symbolem tego, jak rządzący traktują osoby z niepełnosprawnościąTVN24
wideo 2/6
TVN24Dolniak: to krzesło stanie się symbolem tego, jak rządzący traktują osoby z niepełnosprawnością

Pracownicy Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w 2022 roku otrzymali nagrody w łącznej wysokości ponad 4,5 miliona złotych. Tak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zapytanie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w sprawie wydatków na premie i nagrody dla pracowników Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych skierowała Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. "Do mojego biura poselskiego zgłasza się wiele osób niepełnosprawnych i ich rodzin, wyrażając swoje niezadowolenie wobec działalności pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych i PFRON na rzecz osób niepełnosprawnych" - napisała posłanka.

Odpowiedzi na zapytanie udzielił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Nagrody w PFRON

Jak poinformował Stanisław Szwed, w MRiPS w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku pracownikom Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych wypłacono premie w wysokości 112 099,33 zł. Pełnomocnikiem rządu jest Paweł Wdówik.

"Premia jest obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi. Wypłacana jest zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek" - wyjaśnił Stanisław Szwed.

Ponadto pracownikom Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych wypłacono nagrody w wysokości 854 700,00 zł. "Przepisy prawa przewidują obligatoryjne utworzenie dla członków korpusu służby cywilnej i dla pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej funduszu nagród w wysokości 3 procent planowanych wynagrodzeń osobowych z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej" - wskazał Szwed.

Jak czytamy na rządowych stronach, "w chwili obecnej Biuro zatrudnia ponad 50 pracowników, z czego ponad 14 procent to osoby niepełnosprawne".

Wiceminister przekazał również informacje pozyskane z PFRON-u, czyli jednostki nadzorowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że w 2022 roku na nagrody w PFRON przeznaczono środki w wysokości 3 648 181,75 zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości