Mniej zarobisz na państwowych obligacjach. Resort zmienia warunki

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp//dap
Źródło:
PAP
Glapiński: system bankowy jest stabilny TVP
wideo 2/3
TVPGlapiński: system bankowy jest stabilny

Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oferowanych w maju będzie niższe - wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak tłumaczył, cytowany w komunikacie MF, wiceminister finansów Piotr Nowak zmiana warunków oprocentowania obligacji oszczędnościowych wynika z ich dostosowania do bieżących realiów rynkowych, wynikających w głównej mierze ze zmiany parametrów polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny.

Na początku kwietnia Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w ciągu miesiąca obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,50 punktów procentowych. Główna stopa procentowa, referencyjna wynosi obecnie 0,50 proc. w skali rocznej.

Obniżki

- Obniżeniu ulega oprocentowanie wszystkich oferowanych obligacji przy jednoczesnym zachowaniu preferencji dla rynku detalicznego (dla zwykłego Kowalskiego) względem rynku hurtowego. W otoczeniu niskich stóp procentowych oferta obligacji oszczędnościowych nadal pozostaje atrakcyjna dla oszczędzających. W warunkach panującej niepewności w sferze gospodarczej obligacje oszczędnościowe, w pełni gwarantowane przez Skarb Państwa, to najbezpieczniejsza forma gromadzenia kapitału - podkreślił Nowak. Zgodnie z komunikatem oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wyniesie 0,50 proc. w skali roku (obecnie 1,50 proc.), a 2-letnich papierów skarbowych 1,00 proc. (2,10 proc.). Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10 proc. dla 3-latek (2,20 proc.), 1,30 proc. dla 4-latek (2,40 proc.) oraz 1,70 proc. dla 10-latek (2,70 proc.). Obligacje rodzinne 6- i 12-letnie przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus oprocentowane będą odpowiednio na poziomie 1,50 proc. (2,80 proc.) i 2,00 proc. (3,20 proc.) w pierwszym roku oszczędzania.

Zmiany oprocentowania

MF informuje ponadto, że dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – ustalonej dla emisji oferowanych w maju br. na poziomie 0,75 proc. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje również w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która ustalona zostaje na poziomie 1,00 proc. Natomiast oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży, która w wyniku zmiany warunków całej oferty obligacji oszczędnościowych będzie wynosić 1,25 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,50 proc. dla 12-letnich.

Autor:mp//dap

Źródło: PAP