Minimalna stawka godzinowa - ile wynosi i kogo dotyczy

Źródło:
TVN24 Biznes
Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracy
Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracyTVN24
wideo 2/7
Mindewicz-Puacz o 4-dniowym tygodniu pracyTVN24

Co roku ustalana jest obowiązująca minimalna stawka godzinowa, czyli najmniejsza dopuszczalna wysokość wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę. Stawka ta nie dotyczy jednak wszystkich pracujących. Kogo obejmuje i ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2021 roku? Czym różni się od wynagrodzenia minimalnego?

●     Minimalna stawka godzinowa to najniższe wynagrodzenie za godzinę pracy. ●     Stawka ta w 2021 roku wynosi 18,30 zł brutto, podlega ona corocznej waloryzacji. ●     Minimalna stawka godzinowa dotyczy zatrudnionych na umowę zlecenie lub umowę świadczenia usług. ●     W przypadku umów o pracę ustalane jest minimalne miesięczne wynagrodzenie. W 2021 roku wynosi ono 2 800 zł brutto.

Zasady funkcjonowania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej określa ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Konkretna wysokość minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej na kolejny rok ustalana jest natomiast każdego roku do 15 września przez rząd. Wcześniej przeprowadzane są konsultacje w tej sprawie w ramach Rady Dialogu Społecznego. Aktualne na 2021 rok wartości znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r.

Minimalna stawka godzinowa 2021

Minimalna stawka godzinowa to minimalna wysokość wynagrodzenia przysługująca za godzinę wykonanej pracy. Dotyczy ona osób zatrudnionych na umowę zlecenie oraz na umowę świadczenia usług przez samozatrudnionych, czyli prowadzących działalność gospodarczą, ale nie zatrudniających innych osób.

Od 1 stycznia 2021 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto, co oznacza jej wzrost w stosunku do obowiązującej w 2020 roku stawki o 1,30 zł brutto.

Minimalna stawka godzinowa podlega corocznej waloryzacji.

Płaca minimalna 2021 - ile na rękę?

Osób zatrudnionych na umowę o pracę nie dotyczy minimalna stawka godzinowa, ponieważ otrzymują one stałe, miesięczne wynagrodzenie – nie są wynagradzane za przepracowane godziny.

Dlatego oprócz minimalnej stawki godzinowej każdego roku ustalana jest również wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie to dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę. Pensję w tej wysokości otrzymuje około 1,5 mln Polaków.

W 2021 roku rząd ustalił wysokość minimalnego wynagrodzenia na poziomie 2 800 zł brutto, co oznacza jego wzrost o 200 zł w porównaniu do pensji minimalnej w 2020 roku.

Stawka minimalna – umowa o pracę

W rzadkich przypadkach zdarza się, że godzinowy system wynagradzania ustalany jest w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Ustalenie takiej formy wynagradzania jest możliwe na tej samej zasadzie jak wynagrodzenie prowizyjne lub akordowe.

W przypadku wynagrodzenia godzinowego u osoby zatrudnionej na umowę o pracę nie ma zastosowania ustalona w danym roku minimalna stawka godzinowa. Jej wysokość nie jest bowiem wówczas stała, ale zależy jednocześnie od dwóch zmiennych:

●     liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu, ●     obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W praktyce w takich przypadkach minimalną stawkę godzinową na każdy miesiąc wylicza pracodawca. Musi on w tym celu podzielić obowiązujące wynagrodzenie minimalne przez liczbę godzin pracy w danym miesiącu.

Na przykład w maju 2021 roku były 152 godziny pracy, co oznacza stawkę minimalną w wysokości: 2800 / 152 = 18,42 zł brutto. Tym samym im więcej godzin pracy w danym miesiącu, tym niższa minimalna stawka godzinowa: np. w marcu 2021 roku tak wyliczona stawka wynosiła 15,21 zł brutto, a więc znacznie mniej niż minimalna stawka godzinowa ustalona rozporządzeniem.

W przypadku pracownika zatrudnionego na cały etat na umowę o pracę z wynagrodzeniem godzinowym możliwe jest, że w danym miesiącu jego tak wyliczone wynagrodzenie wyniesie mniej niż wysokość wynagrodzenia minimalnego – tj. wypracuje za mało godzin. W takim przypadku pracodawca zobowiązany jest do wyrównania jego wynagrodzenia do wysokości aktualnie przyjętego wynagrodzenia minimalnego w gospodarce. Wysokość tego wyrównania dzielona jest przez liczbę przepracowanych godzin zwiększając stawkę godzinową do takiego poziomu, aby wynagrodzenie w skali miesiąca wyniosło 2 800 zł.

Minimalna stawka godzinowa 2021 netto

Wysokości ustalonego minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej podawane są brutto, a więc przed potrąceniem od nich podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ile w takim razie wynoszą te kwoty netto, a więc ile na rękę otrzymuje pracownik? Minimalna stawka godzinowa netto wynosi 13,37 zł. Z kolei minimalne wynagrodzenie netto wynosi 2 061,67 zł.

Więcej o różnicach pomiędzy kwotami brutto i netto pisaliśmy TUTAJ.

Umowa zlecenie - stawka

Przy umowie zleceniu nie jest ustalana pensja miesięczna, ponieważ jej strony mogą dowolnie ustalać wymiar czasu pracy. Nie zawsze będzie więc to pełny etat czy określony jego ułamek.

Z tego powodu przy umowie zlecenie zastosowanie znajduje corocznie waloryzowana minimalna stawka godzinowa wynosząca w 2021 roku 18,30 zł.

Minimalna stawka godzinowa nie dotyczy przy tym wszystkich umów zlecenie. Nie ma ona zastosowania przy umowach zawartych pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, tzw. umowach prywatnych, a także przy umowach zleceniach lub o świadczenie usług, w których wynagrodzenie zostało ustalone prowizyjnie, czyli uzależnione od osiągnięcia określonych rezultatów pracy. Z tego samego powodu minimalna stawka godzinowa zwykle nie dotyczy innych umów cywilnoprawnych, np. umowy o dzieło.

Źródła:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 września 2020 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwa globalna wojna solarna. Zainteresowanie energią słoneczną przyspieszyło w wyniku kryzysu energetycznego - wskazał Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. Imponującą skalą ekspansji w 2023 roku mogą się pochwalić Chiny, które daleko w tyle pozostawiają USA i Europę. Zdaniem eksperta, jeżeli Unia Europejska nie odrobi lekcji z obecnej sytuacji, to w skrajnym scenariuszu może nam grozić "powtórka z uzależnienia się od rosyjskiego gazu".

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Wojna solarna. "Kryzys wywrócił stół do góry nogami"

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zwiększyć o 15 procent stawki dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Jak wyjaśnił resort, dotychczasowy poziom powodował negatywne skutki dla sytuacji tej grupy osób na rynku pracy.

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Większe dopłaty do wynagrodzeń. Rząd szykuje zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Bank Millennium wygasi usługi mobilnych płatności zbliżeniowych kartą za pomocą aplikacji na platformie Android. Nie dotyczy to płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem Blika czy wirtualnych portfeli.

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Zmiany dla klientów dużego banku. "Usługa będzie niedostępna"

Źródło:
tvn24.pl

Mocniejszy złoty to jedna z przyczyn spadku inflacji w szybszym tempie niż oczekiwano - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Sytuacja na złotym. Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP

Wenecja już na dniach ma wprowadzić opłaty za wstęp do historycznego centrum miasta. W ostatnią niedzielę przed wejściem w życie przepisów miasto odwiedziła rekordowa liczba 60 tysięcy turystów. W tych dniach miasto przeżyło turystyczne oblężenie, także za sprawą Biennale Sztuki, przyciągającego tłumy gości z całego świata.

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Źródło:
PAP

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP