Ile premier Morawiecki zarobił na obligacjach? Wyliczenia

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o zakupie obligacji
Mateusz Morawiecki o zakupie obligacjiTVN24
wideo 2/15
TVN24Mateusz Morawiecki o zakupie obligacji

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec grudnia 2021 roku kupił obligacje skarbowe o wartości ponad 4,6 miliona złotych. Michał Sadrak z portalu obligacje.pl wyliczył, ile szef rządu mógł na nich zarobić.

Z opublikowanego w 2022 roku oświadczenia majątkowego premiera Mateusza Morawieckiego wynikało, że jego oszczędności pieniężne na koniec 2021 roku wynosiły około 56 tys. zł. Oznaczało to ogromny spadek w stosunku do oświadczenia za 2020 rok, ale wynikało to z faktu, że Morawiecki kupił obligacje skarbowe o wartości ponad 4,6 mln zł.

Fragment oświadczenia majątkowego Mateusza MorawieckiegoSejm RP

Szef rządu w czerwcu ubiegłego roku na jednym z kanałów youtubowym wskazał, że kupił dwa różne typy obligacji.

Wyjaśniał, że pierwsze to były 3-letnie obligacje oszczędnościowe oparte o WIBOR, drugie to były 4-letnie obligacje oparte o regułę, że w pierwszym roku jest oprocentowanie sztywne 1,3 proc., a potem jest oparte o wskaźnik inflacji podawany za poprzedni okres. - W równych kwotach podzieliłem to po 2,3 miliona - wyjaśnił premier Morawiecki.

Ile zarobił premier na obligacjach?

Poprosiliśmy Michała Sadraka z portalu obligacje.pl o przygotowanie wyliczeń, ile premier Mateusz Morawiecki mógł zarobić w 2022 roku na obligacjach.

Sadrak zwrócił uwagę, że inwestycja premiera miała miejsce w grudniu 2021 roku. - Jeśli faktycznie dotyczyła ona trzy- i czteroletnich obligacji, to wysokość odsetek można ustalić na podstawie listów emisyjnych dla serii TOZ1224 oraz COI1225 - wyjaśnił.

Dla wskazanego typu obligacji trzyletnich stopa procentowa dla pierwszego (sześciomiesięcznego) okresu odsetkowego wynosiła 1,10 proc. W kolejnych sześciomiesięcznych okresach odsetkowych: mnożnik 1,00 x WIBOR 6M (sześciomiesięczny), z wypłatą odsetek co pół roku.

W przypadku obligacji czteroletnich pierwszym okresie odsetkowym stopa procentowa wynosiła 1,30 proc. w skali roku. W kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 0,75 proc. plus inflacja, z wypłatą odsetek co roku.

- Przyjmując dla ułatwienia, że premier kupował obligacje na koniec grudnia, łącznie otrzymał z tego tytułu około 119 tysięcy złotych odsetek za 2022 rok - wskazał Michał Sadrak. Jest to kwota przed potrąceniem tzw. podatku Belki, co w praktyce daje 96,4 tys. zł na rękę.

Jak dodał, premier znacznie więcej dostanie za 2023 rok, ponieważ oprocentowanie czteroletnich obligacji antyinflacyjnych COI1225 wzrosło z 1,3 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym do 18,65 proc. w drugim roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości