Jakich kredytów unikać, kiedy ubezpieczać się? Siedem decyzji dobrych dla kieszeni

Pieniądze

TVN24 BiSZadbaj o swoje pieniądze. Siedem decyzji, które zmienią domowy budżet

- Najpierw zarabiamy, oszczędzamy, potem wydajemy - podkreśla Marcin Iwuć, autor bloga "Finanse bardzo osobiste". Gość programu "Biznes dla Ludzi" przygotował listę siedmiu rzeczy, które wpływają na naszą kondycję finansową. Znalazło się na niej m.in. unikanie długów, dobre ubezpieczenia, a także...właściwy partner.

1. Związek z właściwą osobą

Zdaniem Marcina Iwucia, "pierwszą i najważniejszą sprawą jest związek z właściwą osobą".

- To nie cyniczne podejście do miłości, ale bardzo często problemy finansowe biorą się z problemów w związku - podkreśla, jednocześnie wskazując, że W Stanach Zjednoczonych główną przyczyną rozwodów są właśnie kłótnie o pieniądze.

Jak tłumaczy ekspert, chodzi o to, żeby na początkowym etapie poznać naszą przyszłą drugą połowę od strony finansowej, od podejścia do finansów, bo mogą nas potem spotkać przykre niespodzianki. - Jeżeli nie dba się razem o finanse, to będzie z nimi krucho - zwraca uwagę autor bloga "Finanse bardzo osobiste".

2. Zakup mieszkania

Ważną rzecz jest również mądry zakup mieszkania. - To decyzja wartości kilkuset tysięcy złotych, a my często podejmujemy ją bez przemyślenia, w sposób emocjonalny i za szybko - wskazuje gość Roberta Stanilewicza.

- Jeżeli dodamy do tego nierozsądnie zaciągnięty kredyt hipoteczny, to mamy sytuację, w której sen o własnym mieszkaniu zmienia się w koszmar spłacanych zbyt wysokich rat - podkreśla.

Zdaniem Marcina Iwucia, przy takich decyzjach należy się bardzo spokojnie zastanowić i wszystko policzyć.

3. Unikanie długów

Chcąc zadbać o naszą kondycję finansową powinniśmy także unikać rat, kart kredytowych, pożyczek.

- Wszelkiego rodzaju długi konsumenckie, to okradanie samych siebie z pieniędzy. Kredyty i pożyczki konsumenckie, które wydajemy na zakup dóbr, usług i innych rzeczy, które tracą na wartości albo wycieczki, to fatalna decyzja finansowa - podkreśla ekspert.

4. Ciągły rozwój

Iwuć zwraca uwagę, że nie powinniśmy spoczywać na laurach. - Często po zakończeniu pracy myślimy: dobra, będę spokojnie pracował do emerytury. Nie ma tak łatwo - mówi.

- Trzeba się rozwijać, trzeba cały czas się uczyć i zwiększać dochody, więc negocjujmy z naszymi szefami podwyżki - dodaje gość programu "Biznes dla Ludzi".

Zdaniem Marcina Iwucia, chodzi o to żeby nie stać w miejscu, nie szykować się na stabilizację. - Stabilizacja to sposób na śmierć - przestrzega.

5. Ubezpieczenia

Ważną kwestią jest również odpowiedni wybór ubezpieczenia. Iwuć wyjaśnia, że ubezpieczeniowy plan minimum, który zawsze musimy brać pod uwagę, to po pierwsze OC pojazdów, po drugie ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży zagranicznej. Jak zauważa, jeżeli o tym nie pomyślimy wyjazd na narty może nas kosztować kilkaset tysięcy złotych.

Warto zaopatrzyć się również w ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Jego zdaniem, w niektórych przypadkach warto także sięgnąć po polisy na życie. Marcin Iwuć zwraca jednak uwagę, by nie były to "inwestycyjne potworki zapakowane i naszpikowane opłatami".

6. Emerytury

Gość Robert Stanilewicza przypomina również, by samemu zadbać o swoją przyszłość finansową, a nie liczyć na emeryturę. Ekspert przy tej okazji proponuje pewien eksperyment, który ma uświadomić jak ważna to kwestia.

- Spróbujcie następny miesiąc przeżyć za 30 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli się uda, to będzie dobrze. Jeśli nie, to mamy przedsmak tego co nas czeka na emeryturze - wskazuje.

7. Zdrowie

Nie należy także tracić zdrowia dla pieniędzy, bo skutki tego mogą być opłakane.

- Problemy zdrowotne bardzo mocno drenują nasze portfele, więc już teraz trzeba wziąć pod uwagę - przestrzega.

- Lepiej pójść poruszać się, bo to będzie lepsza inwestycja w naszą przyszłość niż siedzenie przed komputerem - mówi autor bloga "Finanse bardzo osobiste".

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock