Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS
wideo 2/6
Jarocki o finale 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Wartość majątków stu najbogatszych Polaków w ciągu roku zwiększyła się o 38 miliardy złotych, czyli ponad 15 proc. i osiągnęła poziom 286 mld zł. "To tym bardziej znaczące, że nastąpił on po roku całkowitej stagnacji. Sytuacja wygląda jeszcze lepiej, gdy spojrzy się na listę w dłuższym, pięcioletnim horyzoncie czasowym. Od 2019 r. wartość majątków setki najbogatszych Polaków niemal się podwoiła – wówczas były one warte 149 mld zł" - napisał "Forbes".

1. Michał Sołowow - 27,25 mld zł

Michał Sołowow pozostał na szczycie listy 100 najbogatszych Polaków. Miesięcznik oszacował wartość jego majątku na 27,25 mld zł, co oznacza wzrost o 5,4 proc. rok do roku.

Do Sołowowa należą firmy Synthos, Barlinek i Cersanit. Synthos jest czołowym producentem kauczuku syntetycznego i polistyrenu na świecie. Barlinek jest jednym z największych na świecie wytwórcą desek podłogowych, a Cersanit jest trzecim europejskim producentem wyposażenia łazienki, m.in. płytek ceramicznych oraz ceramiki sanitarnej.

"Chociaż Dino Tomasza Biernackiego nie przestało być giełdowym szlagierem, to Michał Sołowow dzielnie broni swojej pozycji numer jeden. W dużym stopniu za sprawą zaangażowania w energetykę atomową" - wskazał "Forbes". Wcześniej wskazywano, że w tegorocznym zestawieniu obaj panowie mogą zamienić się miejscami w stosunku do rankingu z 2023 roku.

Synthos Green Energy wspólnie z Orlenem utworzyły konsorcjum Orlen Synthos Green Energy. Spółka odpowiada za realizację inwestycji w Polsce w mały reaktor jądrowy SMR. W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje o sporze wokół projektu i negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

2. Tomasz Biernacki - 23,62 mld zł

Tomasz Biernacki jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Jego majątek jest wyceniany na 23,62 mld zł, co oznacza wzrost o 19 proc. Ponad dekadę temu marka Dino nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Na koniec 2023 roku sieć liczyła już 2406 sklepów.

3. Jerzy Starak - 19,47 mld zł

Jerzy Starak znalazł się na najniższym stopniu podium rankingu najbogatszych Polaków. Jego majątek jest wyceniany na 19,47 mld zł, po wzroście o 28 proc. Starak jest większościowym udziałowcem Polpharmy. Jak czytamy na stronie firmy, to największy polski producent leków i jedna z wiodących firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

4. Sebastian Kulczyk - 9,38 mld zł

Sebastian Kulczyk jest synem Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka. Majątek Sebastiana Kulczyka jest wyceniany na 9,38 mld zł, co oznacza wzrost o 44,8 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

W jego rękach jest grupa chemiczna Ciech. Jedynym udziałowcem Grupy Ciech jest KI Chemistry s. à r. l. z siedzibą w Luksemburgu, spółka zależna od Kulczyk Investments, która należy właśnie do Sebastiana Kulczyka. Głównymi produktami Grupy Ciech są: soda kalcynowana, soda oczyszczona, sól, chlorek wapnia, środki ochrony roślin, produkty szklane, krzemiany oraz inne chemikalia.

W ubiegłym roku Sebastian Kulczyk sprzedał autostradowe spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) oraz Autostrada Wielkopolska II (AWSA II). Jak podał "Forbes", kwota transakcji wyniosła 3 mld zł.

5. Bogusław Cupiał - 8,17 mld zł

Bogusław Cupiał może się pochwalić wzrostem majątku aż o 273 proc., do 8,17 mld zł. To sprawiło, że były właściciel klubu piłkarskiego Wisła Kraków awansował do pierwszej dziesiątki najbogatszych Polaków. W ubiegłorocznym zestawieniu zajmował 27. miejsce.

"Nikt nie zaliczył na niej takiego progresu jak Bogusław Cupiał (wzrost o 247 proc.), którego Tele-Fonika Kable bardzo mocno idzie dziś w produkcję kabli podmorskich używanych m.in. w morskich farmach fotowoltaicznych – brytyjska spółka zależna JDR Cables buduje bardzo nowoczesny zakład ich produkcji wart 656 mln zł" - wskazał miesięcznik.

tvn24.pl

6. Dominika Kulczyk - 8,05 mld zł

Dominka Kulczyk jest córką Jana Kulczyka. Jej majątek wyceniono na 8,05 mld zł, co oznacza nieznaczny spadek (o 2,5 proc.) w porównaniu do ubiegłego roku.

Dominka Kulczyk - za pośrednictwem funduszu Mansa Investments - jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Kulczyk jest przewodniczącą rady nadzorczej Polenergia.

Dominika Kulczyk jest też prezeską zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, prywatnej fundacji rodzinnej, której podstawowym celem jest walka z problemami dyskryminacji dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie.

7. Paweł Marchewka - 7,80 mld zł

Paweł Marchewka jest prezesem Techlandu - spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Techland wyprodukował między innymi gry "Dead Island" i "Dying Light".

Majątek Pawła Marchewki jest wyceniany na 7,80 mld zł, po spadku o 6,5 proc. Magazyn "Forbes" zwrócił uwagę, że Marchewka uwolnił 5 mld zł kapitału, sprzedając pakiet kontrolny Techlandu. Większościowym akcjonariuszem spółki Techland został chiński Tencent.

8. Zygmunt Solorz - 7,72 mld zł

Majątek Zygmunta Solorza jest wyceniany na 7,72 mld zł, co oznacza spadek o 26,5 proc. Solorz działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki.

9. Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną - 7,44 mld zł

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Przewodniczącym rady nadzorczej Grupy Atal jest Mateusz Juroszek.

Zbigniew Juroszek na początku tego roku został trzecim największym akcjonariuszem grupy paliwowo-energetycznej Unimot. Juroszek jest również twórcą Grupy STS, wiodącego podmiotu w branży zakładów bukmacherskich w Polsce.

Majątek rodziny został oszacowany na 7,44 mld zł, po wzroście o 31,8 proc..

10. Arkadiusz Muś - 4,25 mld zł

Pierwszą dziesiątkę listy najbogatszych Polaków zamyka Arkadiusz Muś. Do przedsiębiorcy należy firma Press Glass, jeden z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Majątek Musia wyceniono na 4,25 mld zł, po spadku o 5,9 proc.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: "Forbes", tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP