Szykuje się rewolucja w kredytach i pożyczkach. Opłaty, marże i prowizje pod kontrolą

TVN24 Biznes

ShutterstockResort sprawiedliwości zamierza ograniczyć lichwę

Koszty kredytów i pożyczek mają zostać jasno ograniczone - zakłada projekt nowelizacji prawa, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi nie tylko o oprocentowanie kredytów, ale o różnej maści dodatkowe opłaty, marże czy ubezpieczenia, jakie instytucje nakładają na klientów. Resort proponuje wysokie kary więzienia za łamanie przepisów. To ma uderzyć w lichwę "żerującą na biedzie i dramatach".

Resort sprawiedliwości przygotował projekt zmiany ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, który ma ma znacznie obniżyć koszty ponoszone przez klientów banków i innych instytucji udzielających kredytów.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Jak argumentuje ministerstwo, "lichwiarskie pożyczki żerujące na biedzie i dramatach" pozostają problemem społecznym. Jak podkreśla resort w uzasadnieniu, dzieje się tak mimo podejmowania w przeszłości prób zwalczania tego procederu.

"Niniejszy projekt ma na celu podjęcie kompleksowych i skoordynowanych działań" - czytamy w uzasadnieniu do zmiany Kodeksu karnego. Za łamanie przepisów przewidziano ponadto kary więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Koszty kredytów i pożyczek

Oprócz odsetek klienci płacą opłaty, prowizje, marże, i ponoszą nierzadko koszty usług dodatkowych, w tym ubezpieczenia. Zgodnie z propozycjami limit tych pozaodsetkowych kosztów kredytu w skali roku nie będzie mógł przekroczyć 20 proc. zaciągniętej kwoty, a w przypadku 6 miesięcy będzie to 15 proc. W okresie trwania całej umowy kredytowania ma to być maksymalnie 75 proc., a nie jak teraz - 100 proc.

"Celem wprowadzenia tej regulacji jest zwiększenie ochrony konsumentów przed nakładaniem na nich przez instytucje udzielające kredytów i pożyczek nieuzasadnionych kosztów" - napisano w uzasadnieniu ustawy.

Ponadto resort sprawiedliwości chce nałożyć limit na maksymalną sumę zabezpieczeń roszczeń. Po zmianie prawa, ma to być nie więcej niż udzielona suma kredytu, maksymalne odsetki za okres kredytu powiększonego o 12 miesięcy.

"Podkreślenia wymaga, że podmiot udzielający pożyczki lub kredytu konsumentowi powinien uzyskiwać wynagrodzenie z jej oprocentowania, nie zaś z dodatkowych opłat, marż czy prowizji, które nie powinny przewyższać rzeczywistych kosztów ponoszonych przez udzielającego pożyczki lub kredytu" - dodano.

Resort przewiduje, że ustawa wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. Projekt został skierowany w czwartek 8 grudnia do uzgodnień.

Zbigniew Ziobro podsumowuje prace swojego resortu:

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock