Raty kredytów mogą wzrosnąć. WIBOR trzymiesięczny najwyżej od 20 lat

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeni
Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeniTVN24
wideo 2/9
TVN24Gronkiewicz-Waltz: co NBP podniesie stopy procentowe, to premier dosypuje do drugiej kieszeni

Stawki WIBOR wzrosły, co jest złą informacją dla kredytobiorców. WIBOR trzymiesięczny (3M) jest obecnie na najwyższym poziomie od października 2002 roku. W górę poszedł też WIBOR sześciomiesięczny (6M). Od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, a tym samym wysokość płaconych rat. Oznacza to, że osoby, których rata będzie aktualizowana w najbliższych dniach, mogą zobaczyć wzrosty miesięcznych opłat.

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

Dlatego mimo że stawki WIBOR 3M i WIBOR 6M na koniec ubiegłego tygodnia wzrosły, to nie wpływają one od razu na wysokość płaconej raty. Zmiany zobaczymy dopiero w momencie, gdy będzie aktualizowane oprocentowanie naszego kredytu.

Wartość WIBOR-u 3M w piątek wzrosła o 0,42 proc. do 7,21 proc. To najwyższy poziom od października 2002 roku, wówczas WIBOR 3M wynosił 7,68 proc.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Wzrosła też wartość WIBOR-u 6M, który wynosi 7,41 proc. To najwyższy poziom od 7 lipca br.

WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Dla porównania wartość WIBOR-u 3M jest o 2,27 proc. wyższa niż trzy miesiące temu, a WIBOR-u 6M aż o 46,7 proc. wyższa niż sześć miesięcy temu. Oznacza to, że kredytobiorca, który będzie miał aktualizowaną wysokość raty w najbliższych dniach może się spodziewać jej wzrostu.

Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w danym dniu poznajemy jednak dopiero o godzinie 23.00.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach. Kolejne posiedzenie decyzyjne Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w środę.

W cyklu, który rozpoczął się w październiku 2021 roku, stopy procentowe rosły już 11 razy. Podczas wrześniowego posiedzenia Rada podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła do 6,75 proc.

Stopy procentowe rosną wraz z przyspieszaniem inflacji. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja we wrześniu br. wyniosła 17,2 proc., licząc rok do roku. Granicę 17 procent przekroczono po raz pierwszy od lutego 1997 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz

WIRON zastąpi WIBOR

Trwają prace nad zastąpieniem wskaźnika WIBOR. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, zdecydowała, że nowym wskaźnikiem do wyliczania wysokości oprocentowania kredytów będzie WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

Z opublikowanej w ostatnich dniach mapy drogowej wynika, że wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości