TVN24 Biznes | Pieniądze

Zasiłek chorobowy na kwarantannie. Co trzeba wiedzieć?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dzieje
Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dziejeTVN24
wideo 2/5
TVN24Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dzieje

Osoby na przymusowej kwarantannie mają prawo do zasiłku chorobowego. Podstawą do wypłacenia świadczeń jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim L4. Oznacza to, że za ten okres osobie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym, przysługują świadczenia z tytułu choroby - wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę lub zasiłek chorobowy.

Zasiłek chorobowy przysługuje po wyczerpaniu rocznego limitu wynagrodzenia chorobowego. Limit wynosi 33 dni, a w przypadku pracowników, którzy mają skończone 50 lat - 14 dni.

Jak możemy przeczytać na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, "jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń".

Od września kwarantanna została skrócona z 14 do 10 dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zasiłek chorobowy na kwarantannie

Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, decyzję inspektora sanitarnego należy przekazać do wypłacającego świadczenie: pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS.

Pracownik lub zleceniobiorca przekazuje decyzję inspektora do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy.

Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek przekazuje decyzję wydaną ubezpieczonemu do ZUS. Może to zrobić za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W takim przypadku skan lub zdjęcie decyzji inspektora potwierdzonej za zgodność z oryginałem dołącza do zaświadczenia Z-3 / Z-3a.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące przekazują decyzję do ZUS. Decyzja może być przekazana elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUE ZUS. Można ją złożyć przy wykorzystaniu wniosku ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie decyzji.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości