Pieniądze

Emerytalne zmiany z poślizgiem. Ministerstwo: będą nowe terminy na złożenie deklaracji

Pieniądze

Wiceminister Buda o likwidacji OFE: przed nami decyzja dla przeszło 15 milionów osób
Wiceminister Buda o likwidacji OFE: przed nami decyzja dla przeszło 15 milionów osóbtvn24
wideo 2/20

Opóźnienie w likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych oznacza, że przesunie się także czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję w sprawie środków zgromadzonych w funduszach. Nowego harmonogramu jeszcze nie ma, ale - jak wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Stanisław Krakowski z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - ewentualne dokumenty będziemy wypełniać po 1 czerwca. Sprawa jest ważna, ponieważ dotyczy 16 milionów Polaków i ponad 160 miliardów złotych.

Pod koniec listopada rząd nieoczekiwanie zdecydował, że projekt ustawy likwidującej OFE wejdzie w życie nie 1 stycznia 2020, jak wcześniej planowano, ale 1 czerwca 2020.

Jak tłumaczy Stanisław Krakowski, dyrektor Biura Komunikacji MFiP, w wyniku decyzji rządu o przesunięciu terminu wejścia w życie ustawy dotyczącej OFE trzeba będzie jeszcze raz przeprowadzić spotkania z przedstawicielami pozostałych ministerstw, Rządowego Centrum Legislacji oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by ustalić ponownie szczegóły dotyczące terminów zapisanych wcześniej w projekcie ustawy, w tym tego, od kiedy i do kiedy będzie trzeba podjąć decyzję o tym, gdzie przenieść środki z OFE.

Według wcześniejszych założeń członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych na decyzję mieli mieć dwa miesiące - od początku stycznia do 1 marca 2020.

IKE kontra ZUS

Wybór, przed jakim staną przyszli emeryci, to pozostawienie środków w OFE, które zostaną przekształcone w Indywidualne Konta Emerytalne lub przekierowanie ich do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z którego ZUS wypłaca emerytury).

Jeśli nie zrobimy nic, czyli nie złożymy specjalnej deklaracji, środki z OFE trafią automatycznie na IKE, zostanie jednak pobrana od tego opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. zgromadzonych pieniędzy.

Projekt wzoru deklaracji

W projekcie opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji znajduje się projekt wzoru takiej deklaracji.

WZÓR DEKLARACJI PRZENIESIENIA ŚRODKÓW Z OFE DO ZUS >

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości