Na Platformie Usług Elektronicznych można sprawdzić już stan konta ubezpieczonego według danych na koniec 2020 roku - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podobnie jak w ubiegłym roku usługa jest dostępna wyłącznie online. Niektórzy ubezpieczeni na swoim profilu znajdą również symulację hipotetycznej emerytury.
Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zakończona została akcja generowania i udostępniania informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 r.
- Tak jak w zeszłym roku nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – podkreśliła prof. Uścińska.
Jak sprawdzić stan konta na PUE?
ZUS udostępnił informację na PUE po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.
Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, wystarczy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2020 r.".
Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2020 roku.
Symulacja hipotetycznej emerytury
Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka "Hipotetyczna emerytura"). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.
ZUS wygenerował również "informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock