TVN24 Biznes | Pieniądze

Stan konta i prognoza przyszłej emerytury online. "Tak jak w zeszłym roku nie wysyłaliśmy jej w formie papierowej"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Szef Solidarności o emeryturach stażowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Szef Solidarności o emeryturach stażowych

Na Platformie Usług Elektronicznych można sprawdzić już stan konta ubezpieczonego według danych na koniec 2020 roku - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podobnie jak w ubiegłym roku usługa jest dostępna wyłącznie online. Niektórzy ubezpieczeni na swoim profilu znajdą również symulację hipotetycznej emerytury.

Jak przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, zakończona została akcja generowania i udostępniania informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2020 r.

- Tak jak w zeszłym roku nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, a udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na PUE ZUS – podkreśliła prof. Uścińska.

Jak sprawdzić stan konta na PUE?

ZUS udostępnił informację na PUE po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, wystarczy wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2020 r.".

Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków zapisanych zarówno na koncie, jak i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Symulacja hipotetycznej emerytury

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka "Hipotetyczna emerytura"). W każdym wariancie Zakład stosuje dwie symulacje wyliczeń. Jedna uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

ZUS wygenerował również "informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek". Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane / Shutterstock

Pozostałe wiadomości