TVN24 Biznes | Pieniądze

Wzrost cen poniżej prognoz. Ale i tak jest wyraźnie drożej niż przed rokiem

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce
Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/4
TVN24 Minister finansów Tadeusz Kościński o inflacji w Polsce

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 3,0 procent w porównaniu do analogicznego miesiąca przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Żywność podrożała o 4,1 procent, w tym owoce aż o 24,1 procent. Z danych Urzędu wynika, że o 52,5 procent wzrosły również opłaty za wywóz śmieci, zaś za usługi finansowe płacimy o 39,3 procent więcej.

GUS podał, że w ujęciu rocznym ceny usług wzrosły o 7,3 procent, zaś towarów - o 1,5 procent. Dla porównania w czerwcu inflacja wyniosła 3,3 procent rok do roku.

GUS

Jak wynika z danych GUS, ceny w zakresie mieszkań wzrosły o 5,8 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 4,1 procent więcej płacimy również za żywność. Urząd wskazał, że w ciągu roku o 6,0 procent wzrosły także ceny w zakresie restauracji i hoteli. Z drugiej strony o 8,5 procent spadły ceny w zakresie transportu oraz odzieży i obuwia - o 1,9 procent.

W stosunku do czerwca br. ceny towarów i usług obniżyły się o 0,2 procent. Przy spadku cen towarów - o 0,5 procent i wzroście cen usług - o 0,6 procent. GUS podał, że w porównaniu do czerwca br. największy wpływ na wskaźnik cen ogółem miały niższe ceny żywności - o 1,6 procent, oraz odzieży i obuwia - o 2,3 procent. Wyższe ceny dotyczyły transportu - o 1,1 procent, mieszkania - o 0,2 procent, a także restauracji i hoteli - o 0,5 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Poniżej prognoz

Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że odczyt lipcowej inflacji uplasował się ostatecznie poniżej rynkowych prognoz, które wynosiły 3,1 procent.

"Na wynik składa się solidny, miesięczny spadek cen żywności o 1,4 procent - dokładnie tyle ile się spodziewaliśmy. W drugim odczycie GUS zrewidował ceny energii (zamiast -0,1 procent m/m jest -0,6 procent m/m). Obecnie nieco bardziej przystają one do realiów. Wygląda na to, że wcześniej nie zostały uwzględnione obniżki cen gazu. Obniżka cen gazu została w dużej części zniwelowana podwyżką VAT na drewno opałowe. Zgodnie z oczekiwaniami zachowały się też ceny paliw, a odnotowany wzrost miesięczny to 2,3 procent" - czytamy w komentarzu.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao w nowych danych GUS "nie widać też już takiego dostosowywania cenników do reżimu sanitarnego, jak w poprzednich miesiącach".

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości