Spośród krajów Unii Europejskiej ceny towarów i usług w październiku 2020 roku najszybciej rosły w Polsce - wynika z danych urzędu statystycznego Eurostat. Na drugim miejscu pod tym względem znalazły się Węgry, a na trzecim Czechy.
Ceny liczone według wskaźnika HICP w Polsce w październiku w ujęciu rocznym wzrosły o 3,8 proc. wobec 3,8 proc. we wrześniu. Jeśli chodzi o ujęcie miesięczne, to wzrost wyniósł 0,3 proc. - podał Eurostat.
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Wzrosty i spadki w UE
W UE średni wskaźnik inflacji wyniósł w październiku 0,3 proc. rdr, co oznacza, że w porównaniu z październikiem 2019 roku ceny towarów i usług nieznacznie wzrosły. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca średnia nie zmieniła się.
Według danych Eurostatu spadek cen w porównaniu z październikiem 2019 roku odnotowano w 12 krajach - największy w Grecji (-2 proc.), w Estonii (-1,7 proc.) oraz w Irlandii (-1,5 proc.). Z kolei spośród 15 pozostałych państw największe wzrosty zaobserwowano w Polsce (+3,8 proc.), na Węgrzech (+3 proc.) oraz w Czechach (+2,9 proc.).
HICP a CPI - różnica między wskaźnikami
Według Głównego Urzędu Statystycznego, który liczy wskaźnik CPI, ceny towarów i usług w październiku wzrosły w Polsce o 3,1 proc. rdr i 0,1 proc. mdm.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
Analitycy przewidują spadek inflacji
Zdaniem analityków PKO BP szok pandemiczny, na skutek którego ucierpiały głównie usługi, może mieć "mniejszy dezinflacyjny wpływ wskutek większej sztywności cen usług niż towarów". "Oczekujemy, że inflacja CPI niebawem wyraźnie się obniży ze względu na efekty wysokiej bazy z początku 2020 r." - prognozuje bank.
"W pierwszym kwartale 2021 roku, w związku z efektami bazy, łączny indeks CPI zwolni do 2,5 proc. rdr, jednak w całym 2021 roku ceny średnio zwiększą się o 2,8 proc. rdr. Spadek inflacji spowodowany przez COVID-19 będzie mniejszy niż dotychczas oczekiwany" - uważają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Z kolei według Jakuba Olipry z Credit Agricole kolejne miesiące przyniosą spadek inflacji: w IV kw. obniży się ona do 2,7 proc., a w całym 2020 r. wyniesie 3,4 proc. wobec 2,3 proc. w 2019 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock