Emeryci otrzymali średnio 11,6 tysiąca złotych. ZUS wypłaca wyrównania

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Piotr Szukalski o reformie emerytalnej
Piotr Szukalski o reformie emerytalnejTVN24 Biznes
wideo 2/6
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o reformie emerytalnej

Wyrównanie emerytury otrzymało już 68,2 tysiąca osób z rocznika 1953. Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, łączna suma wyrównania to ponad 749 milionów złotych, a przeciętna zwrócona kwota - niemal 11,6 tysiąca złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

ZUS przeliczył ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Z danych Zakładu wynika, że aż 96 proc. spraw dotyczyło kobiet. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł.

Niemal 70 tysięcy osób z wyrównaniem

- Z rozpatrzonych już spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Łączna kwota wyrównania to 749 mln zł – poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

- Przypominam, że część spraw osób z rocznika 1953 została załatwiona przez ZUS już w 2019 r. w ramach realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przeliczyliśmy wtedy 14 tys. świadczeń. W 8,5 tys. spraw emerytura powszechna po przeliczeniu była korzystniejsza od emerytury wcześniejszej. Wysokość wypłaty wzrosła przeciętnie o 250 zł – dodała szefowa ZUS.

W lipcu 2020 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób urodzonych w 1953 r. Wprowadza ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Emerytury rocznika 1953

Przepis obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Chodzi o osoby urodzone w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 r.

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogła złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu 6 miesięcy od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 r.

Dzięki temu Zakład wyliczył świadczenie na korzystniejszych zasadach. Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Osoba, która ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, nie musiała składać wniosku. ZUS z urzędu przeliczył wysokość emerytury powszechnej na podstawie nowych przepisów.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości