W projekcie budżetu na 2022 rok przewidziano wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 procent. Coroczne przeliczenie świadczeń ma mieć miejsce 1 marca 2022 roku - przekazał wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku
- W projekcie budżetu na 2022 rok zapisany został wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w wysokości 104,89 procent, a waloryzacja zaplanowana jest na 1 marca 2022 roku - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza podczas wtorkowej konferencji prasowej.
"Zakładając, że MF (Ministerstwo Finansów - red.) bardzo ostrożnie szacuje waloryzację emerytur, to już śmiało można powiedzieć, że przekroczy ona 5 proc. Myślę, że może być w okolicy 5,5 proc. Najwyższa waloryzacja od wielu lat. Chociaż jej finalną wysokość poznamy na początku roku" - skomentował na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.
Założenia budżetu na 2022 rok
W przyjętym we wtorek przez rząd projekcie budżetu zaplanowana została także podwyżka fundusz płac w państwowej sferze budżetowej.
- Zaplanowany został wzrost funduszu płac o 4,4 procent. O podwyżkach będą decydować urzędy, my tylko zapewniamy środki na ten cel. Dodatkowo przywracamy fundusz nagród, tak zwaną 3-procentówkę - powiedział Sebastian Skuza.
Dodał, że w budżecie zaplanowane zostały środki na kontynuację programów 500 plus czy Dobry start, ale także na nowy program Rodzinny kapitał opiekuńczy.
W projekcie, jak powiedział Skuza, zaplanowano także wzrost wydatków na obronność do 2,2 proc. PKB w 2022 r. oraz wyższe wydatki na służbę zdrowia. - W projekcie zaplanowaliśmy wzrost wydatków na służbę zdrowia do 5,75 procent PKB - powiedział wiceminister finansów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock