Platforma Obywatelska proponuje wypłacanie dodatku do emerytur dla wdów i wdowców. Miałby on wynosić 25 procent emerytury zmarłego małżonka. O propozycji mówiły w Kielcach parlamentarzystki PO.
W ramach akcji "Letnia Akademia Kobiet" posłanki PO: Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych dyskutowały we wtorek z mieszkańcami Kielc o ekonomii społecznej i systemie emerytalnym.
Marzena Okła-Drewnowicz mówiła, że jedną z propozycji PO jest wypłacanie dodatku do emerytur dla wdów i wdowców. Miałby on wynosić 25 proc. emerytury zmarłego małżonka. - Najczęściej to kobieta zostaje sama, dlatego uważamy, że w sytuacji śmierci współmałżonka, druga osobna powinna móc pobierać dodatek w wysokości 25 procent jej lub jego emerytury – powiedziała.
Emerytury w Polsce
Okła-Drewnowicz zapewniła, że Platforma nie ma planów wydłużania wieku emerytalnego. - Polacy odpowiedzieli, że na takie rozwiązania się nie zgadzają, a my słuchamy Polaków – podkreśliła.
Zaznaczyła, że kluczowe dla władzy powinno być wprowadzenie mechanizmów, które będą wspierały aktywność zawodową. Proponowanym przez PO rozwiązaniem jest zwolnienie z opłacania składek osób, które mimo uzyskania wieku emerytalnego nadal decydują się pracować. Z tego obowiązku zwolniony byłby także pracodawca.
Posłanka Izabela Leszczyna zwracała uwagę na konieczność wyrównania wysokości wynagrodzeń i emerytur kobiet i mężczyzn. Zaznaczyła, że obecny system jest niesprawiedliwy, a wiele kobiet staje przed "dramatycznym wyborem: czy mam robić karierę zawodową, czy zająć się rodziną i mieć dzieci".
Z kolei Joanna Frydrych poinformowała, że PO będzie starała się ujednolicić system emerytalny. Jej zdaniem powinien on być prostszy, przejrzysty i uniezależniony od zmian władzy w kraju.
Waloryzacja emerytur i rent
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.
W wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.
Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1250,88 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 938,16 zł brutto.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock