300 złotych na wyprawkę szkolną. Zgłoszono ponad milion dzieci

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Jak Polacy spędzą tegoroczne wakacje?
Jak Polacy spędzą tegoroczne wakacje?TVN Turbo
wideo 2/8
TVN TurboJak Polacy spędzą tegoroczne wakacje?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że do programu Dobry Start zostało zgłoszonych ponad 1 milion dzieci. Składanie wniosków o świadczenie ruszyło od początku lipca. Wnioski mogą być składane jedynie przez internet.

Świadczenie Dobry Start w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało w środę, że do programu zostało zgłoszonych ponad 1 mln dzieci. Wnioski w ramach programu Dobry Start można składać do 30 listopada tego roku.

Do najnowszych danych odniosła się we wpisie na Twitterze minister rodziny Marlena Maląg. "Dane pokazują, że zmiana w programie #DobryStart, którą wprowadziliśmy jest krokiem w dobrym kierunku i odpowiedzią na realne potrzeby współczesnych rodziców. Po niespełna tygodniu już ponad 1 milion dzieci zostało zgłoszonych do świadczenia w tegorocznej edycji programu" - czytamy.

Z danych MRiPS wynika, że w 2020 roku wsparciem z programu Dobry Start objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dobry Start po zmianach

Przyjmowanie wniosków o świadczenie rozpoczęło się 1 lipca. Zbiegło się to w czasie z wejściem w życie zmian w programie. Wprowadzono je rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry Start. 

Organem obsługującym świadczenie jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas zadania związane z realizacją tego świadczenia wykonywały gmina i powiat.

Nowe przepisy zmieniły również dotychczasową formę składania wniosku o świadczenie. Wnioski nie mogą już być składane w formie papierowej, a jedynie poprzez systemy teleinformatyczne. Wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć: przez bankowość elektroniczną, portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zmienił się się również sposób wypłaty świadczenia wychowawczego – nie jest już możliwa wypłata w formie gotówkowej i przekazem pocztowym, tylko w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Resort przypominał niedawno, że "złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września". "Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku" - mogliśmy przeczytać w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości