Droższa odzież, tańsza żywność. Ważne dane

Pieniądze

ShutterstockDeflacja we wrześniu wyniosła 0,5 proc.

W ostatnim miesiącu Główny Urząd Statystyczny odnotował wyższe ceny transportu, odzieży i obuwia oraz mieszkania. Taniała wciąż żywność. Deflacja we wrześniu wyniosła 0,5 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny się nie zmieniły.

GUS podał też, że w okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. ceny spadły w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. o 0,9 proc.

Podobnie jak w sierpniu

GUS podał też, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2016 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (w tym ceny towarów wzrosły o 0,1 proc, przy spadku cen usług – o 0,3 proc.). Jak zauważyli analitycy Urzędu w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny transportu (o 1,1 proc.), odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) i mieszkania (o 0,1 proc.), które - jak wyliczył Urząd - podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,03 p. proc. Niższe były ceny związane z rekreacją i kulturą (o 1,4 proc.), zdrowiem (o 0,9 proc.) i żywności (o 0,2 proc) - obniżyły one ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc. i po 0,05 p. proc.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock