TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Zielone światło od posłów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Emerytury. Polska się starzejetvn24bis
wideo 2/5
tvn24bisEmerytury. Polska się starzeje

Około 9,1 miliona osób otrzyma w 2021 roku czternastą emeryturę, z czego 7,9 miliona – w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. W czwartek Sejm uchwalił ustawę w sprawie "czternastki".

Za ustawą o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił jednocześnie poprawki złożone przez posłów opozycji. Propozycje zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia.

Wysokość czternastej emerytury

Zgodnie z projektem pełną czternastą emeryturę w wysokości minimalnej emerytury otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock