Stracili majątek na wygranej Trumpa. Miliardy wyparowały

Pieniądze


Najbogatszy człowiek Meksyku stracił 5,1 mld dolarów po wygranej Donalda Trumpa. Jak obliczył Bloomberg Billionaires Index, majątek Carlosa Slima stopniał w środę do 41 mld dolarów, co oznacza spadek o 9,2 procent.

Powodem jest zanurkowanie kursu peso oraz spadki na parkiecie w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazuje Bloomberg, na początku handlu w środę indeks S&P500 zniżkował o 1,1 proc. Meksykańskie peso w parze do dolara około godz. 21 traciło 8,14 proc.

Gigant traci

Straty widzieliśmy na akcjach giganta telekomunikacyjnego America Movil, w którym Carlos Slim ma 62 proc. udziałów. Około godz. 20:30 na nowojorskim parkiecie akcje zniżkowały o 9,86 proc.

Notowania akcji America Movil w ostatnich trzech dniachstooq.pl

Nieco mniejsze spadki obserwowaliśmy na akcjach America Movil w Meksyku. Tam kurs zanurkował o ok. 3,5 proc.

Tracą jednak także inni. Jak wskazuje Bloomberg, łącznie dziesięć najbogatszych osób w Meksyku straciło 6,5 mld dolarów na początku środowego handlu. Eva Gonda Rivera, czwarta na liście najbogatszych w Meksyku, pożegnała się z majątkiem rzędu 487 mln dolarów.

Rivera posiada duże udziały w Fomento Economico Mexicano, meksykańskim przedsiębiorstwie operującym w branży napojów i handlowej, posiadającym liczne rozlewnie napojów oraz sklepy w Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Lorenzo Servitje Sendra, będący tuż za jej plecami w zestawieniu najbogatszych w rodzimym kraju, stracił 397 mln dolarów. Sendra to założyciel Grupy Bimbo, największej na świecie firmy z branży piekarniczo-cukierniczej.

Wybory prezydenta USA

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.

Według CNN Trump zdobył w wyborach prezydenckich 289 głosów elektorskich, a była sekretarz stanu - 218 (do zwycięstwa w wyborach prezydenckich potrzeba 270 z 538 głosów elektorskich).

Republikanie prawdopodobnie zachowali także kontrolę w obu izbach Kongresu. Bloomberg prognozuje, że w Izbie Reprezentantów republikanie mają już zapewnione 233 miejsca, a demokraci 175 miejsc z 436 łącznie. W Senacie republikanie mają już zapewnione 51 miejsc, a demokraci 46 miejsc - liczba miejsc w tej izbie wynosi 100.

Zobacz materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb//ms / Źródło: Bloomberg, PAP